Mostostal Warszawa liderem budownictwa pasywnego
Nieustannie podejmujemy kroki na rzecz zmniejszania oddziaływania na środowisko naturalne. Jednym z przykładów naszej determinacji są zrealizowane inwestycje z zakresu budownictwa pasywnego.
W Mostostalu Warszawa przekształcamy się dynamicznie, tak samo jak dynamicznie zmieniają się potrzeby rynku. Dziś naszym celem jest realizacja obiektów nowoczesnych i najbardziej przyjaznych dla środowiska. Chcemy być firmą, która stanowi przykład i wyznacza standardy na drodze polskiej transformacji energetycznej. Nieustannie dostosowujemy nasze zasoby i technologię. Dzięki temu już teraz możemy być dumni ze zrealizowanych obiektów w obszarze budownictwa pasywnego.
Urząd Marszałkowski w Szczecinie
Obiekt, który zrealizował Mostostal Warszawa jest jedyną siedzibą samorządu województwa w Polsce stworzoną w ramach budownictwa pasywnego. Poprzez wykorzystanie szeregu innowacyjnych rozwiązań obiekt wykazuje ekstremalnie niskie zapotrzebowanie na energię. Potwierdzeniem tego są certyfikaty BREEAM, które uzyskały budynki Urzędu Marszałkowskiego.
W obiekcie działa system BMS (ang. Building Management System), czyli system zarządzania budynkiem, który ma na celu efektywne zarządzanie energetyczne, administrowanie obiektem i sterowanie wszystkimi systemami w budynkach przy równoczesnym zapewnieniu wysokiej jakości powietrza, komfortu termicznego i odpowiedniego oświetlenia.
Film na temat zrealizowanej inwestycji:
Więcej o inwestycji:
http://www.mostostal.waw.pl/realizacje/ogolne/siedziba-urzedu-marszalkowskiego-wojewodztwa-zacho
Wydział Architektury i Wydział Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej
To obiekt „niemal zero-energetyczny”, co oznacza, że energia jest pobierana z ziemi za pomocą pomp ciepła i ze słońca dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Pozwala to uzyskać 80% energii potrzebnej do ogrzania budynku w zimę oraz ochłodzenia latem. Tym sposobem budynek uzyskuje również o połowę lepsze parametry niż wymaga tego Unia Europejska. Zgodnie z dyrektywą UE, od 2021 roku na terenie Unii Europejskiej mają być wznoszone wyłącznie budynki o bardzo niskim zapotrzebowaniu na energię i zasilanie.
Więcej o inwestycji:
http://www.mostostal.waw.pl/realizacje/ogolne/wydzial-architektury-i-wydzial-inzynierii-zarzadza
Zmieniamy się u podstaw
- W ciągu ostatnich kilku miesięcy z sukcesem wprowadziliśmy szereg działań, dzięki którym ograniczamy nasze oddziaływanie na środowisko naturalne. Stanowią one ważny aspekt naszej strategii na drodze w transformacji energetycznej Polski - mówi Jacek Szymanek, Członek Zarządu Mostostalu Warszawa.
Działania realizujemy zgodnie ze strategią przyjętą przez naszego partnera, a jednocześnie głównego udziałowca – firmę Acciona, która zdecydowała o udzieleniu nam wsparcia przy realizacji części z tych zadań. Na ten moment jesteśmy dumni z tego, że:
- wszystkie pojazdy i maszyny, których używamy, spełniają rygorystyczne normy emisji spalin,
- pojazdy spalinowe zastępujemy elektrycznymi, korzystając przy tym z dofinansowań, jakie oferuje m.in. NFOŚiGW,
- korzystamy z farmy fotowoltaicznej, którą wybudowaliśmy obok naszej Bazy Sprzętowo-Transportowej w miejscowości Urzut pod Warszawą,
- wprowadziliśmy nową funkcjonalność w intranecie, która ogranicza ruch pojazdów spalinowych na drogach,
- ograniczyliśmy do niezbędnego minimum korzystanie z firm kurierskich, co pozwala zminimalizować zdublowany ruch i emisję dwutlenku węgla do środowiska naturalnego,
- segregujemy odpady oraz korzystamy z butelek zwrotnych,
- ograniczamy zużycie energii, wody i papieru.
Na zdjęciach:
(1),(2). Siedziba Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie; (3). Wydział Architektury i Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej, fot. MW.