Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Światowe sukcesy Jordanek

18 listopada 2016

Najnowocześniejsza sala koncertowa w Polsce istnieje od niespełna roku, a ma już na swoim koncie szereg wyróżnień. Lista sukcesów powiększyła się niedawno o nominację do nagrody Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie oraz nagrodę w konkursie CEMEX Building Award 2016. Są to dwa prestiżowe wyróżnienia na skalę światową. W obydwu przypadkach Centrum Kulturalno-Kongresowe konkurowało z obiektami z kilku kontynentów.

Oskary w świecie architektury

Światowy Festiwal Architektury (WAF – World Architecture Festival) to jedna z najważniejszych tego typu imprez na świecie. Jest porównywana z filmowymi Oskarami, bo przyciąga światowej sławy architektów oraz tysiące uczestników zainteresowanych współczesnym budownictwem prezentowanym na wystawie głównej. W trakcie festiwalu przedstawiane są i nagradzane najważniejsze realizacje architektoniczne, które powstały w minionym roku na świecie.W tegorocznym konkursie wystartowało Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, które zdobyło już nagrodę w kategorii projekt kulturalny przyszłości w 2010 r. Jordanki znalazły się wśród 343 nominowanych projektów. Co roku konkurs przyciąga kilkaset zgłoszeń i ponad tysiąc uczestników. Podczas tegorocznej edycji (16-18 listopada), prace oceniały takie osobistości współczesnej architektury jak David Chipperfield czy Luisa Hutton.

Nagroda z Meksyku

To nie koniec sukcesów najnowocześniejszej sali koncertowej w Polsce. 10 listopada w Meksyku przyznano obiektowi nagrodę CEMEX Building Award 2016.  Jest to wyróżnienie przyznawane od 25 lat projektom, które reprezentują architekturę innowacyjną, przyjazną dla środowiska i użytkowników oraz reprezentują kreatywne zastosowanie produktów CEMEX. Tego typu projekty podwyższają jakość życia społeczności na całym świecie. W finale tegorocznej edycji konkursu rywalizowały ze sobą 62 obiekty z 20 krajów. Finaliści walczyli o wygraną w pięciu kategoriach. CKK Jordanki zwyciężyło w kategorii powszechna dostępność. Przy realizacji tego obiektu CEMEX Polska dostarczył ponad 30 tys. m3 betonu wyprodukowanego przez mobilną wytwórnię na miejscu budowy. Przygotowanie betonowej mieszanki, która miała zostać użyta do wykonania elewacji budynku trwało około dwóch miesięcy i po wielu modyfikacjach receptury udało się uzyskać kolor i fakturę, która została zaakceptowana przez głównego architekta projektu – Fernando Menisa.

Generalnym wykonawcą CKK Jordanki było konsorcjum dwóch firm: Mostostal Warszawa oraz Acciona Infraestructuras. Obie spółki mają doświadczenie w realizacji kulturalnych projektów budowlanych. Wykonawcy wspólnie wybudowali m.in.: Collegium Humanisticum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, salę koncertową w Sosnowcu, Filharmonię Śląską w Katowicach, Warmińsko-Mazurską Filharmonię w Olsztynie. 

Nagrody i nominacje dla CKK Jordanki
CEMEX Building Awards w Meksyku
Światowy Festiwal Architektury w Berlinie
Taipei International Design Award 
World Architecture News (WAN) w Wielkiej Brytanii
ICONIC Awards
XIII Spanish Biennial of Architecture and Urbanism, Research [&] Product
BUILD Architecture Awards w Wielkiej Brytanii
Nagroda SARP
Złota Kareta
Modernizacja Roku 2015
Bryła Roku 2015
Nagroda Architektoniczna Polityki 2015
Siedem cudów Polski National Geographic Traveler
Światowy Festiwal Architektury (WAF) w Madrycie