Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Spacerowaliśmy po “naszych” mostach!

26 maja 2015

W ramach obchodów 70 rocznicy powstania spółki Mostostal Warszawa, wspólnie z Gazetą Wyborczą, 24 maja, w niedzielę, zorganizowaliśmy spacer po mostach w stolicy. Przewodnik – dziennikarz Gazety Wyborczej Jarosław Osowski, a także byli i obecni pracownicy Mostostalu Warszawa opowiadali słuchaczom o tajemnicach i ciekawostkach warszawskich przepraw.

Spacer rozpoczął się w niedziele, o godzinie 11:00, wręczeniem specjalnych upominków od Mostostalu Warszawa wszystkim spacerowiczom. Podczas prawie 2,5 godzinnej wyprawy grupa mogła poznać tajniki mostów od Siekierkowskiego do Północnego. Przewodnikiem wycieczki był Jarosław Osowski – autor wydanego niedawno "Spacerownika po mostach warszawskich" i dziennikarz Gazety Wyborczej, który opowiedział o historii i tajemnicach związanych z mostami w stolicy. W spacerze udział wzięli również byli i obecni pracownicy Mostostalu Warszawa. O ciekawostkach z budowy opowiedział m.in. Jerzy Bogaczyk, Kierownik Budowy mostu im. Gen. Stefana Grota Roweckiego i mostu Siekierkowskiego.

To miał być most podwieszany. Pieniądze na liny były, ale zabrakło ich na urządzenia do budowy stalowego pylonu. Most Grota był po Łazienkowskim kolejną przeprawą budowaną wraz z prestiżową trasą szybkiego ruchu. Początkowo nazywano go tak jak trasę - mostem Toruńskim. Finalnie trasie dano imię Armii Krajowej, a mostowi imię jej dowódcy Gen. Grota-Roweckiego - mówił Jerzy Bogaczyk. Zdradził też, że na budowie w 1981 r. doszło tylko do krótkiego strajku, choć wtedy strajkował cały kraj. Załoga wiedziała, że jak nadejdzie zima, to trudno będzie ukończyć most. Otwarto go w końcu listopada 1981 r. Dwa tygodnie później wprowadzono stan wojenny”. – dodał Jerzy Bogaczyk.

Przy moście Świętokrzyskim Jan Mioduszewski, aktualnie pracujący przy projekcie budowy bloków energetycznych w Opolu, na stanowisku Głównego Specjalisty ds. zapewnienia jakości, opowiedział
o historii budowy mostu Świętokrzyskiego – wizytówki Warszawy, w którego budowę był zaangażowany. Pokazał również zdjęcia z powodzi w 2000 r. – „Woda naniosła mnóstwo gałęzi. Bałem się, że wszystko runie”. – opowiadał pan Jan.

Spacer po warszawskich mostach był częścią obchodów 70 rocznicy powstania spółki. Budowa stołecznych przepraw jest ważnym elementem mostostalowskiej historii – przecież prawie wszystkie warszawskie mosty wybudował właśnie Mostostal Warszawa.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć ze spaceru!