Park Wodny Tychy z własnym zasilaniem
Budowa tyskiego aquaparku jeszcze się nie zakończyła. Tymczasem już wiadomo, że ten nowoczesny obiekt będzie zasilany energią odnawialną. Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej wybuduje nową nitkę rurociągu, która połączy park wodny z miejską oczyszczalnią. Dzięki takiemu rozwiązaniu obiekt budowany przez Mostostal Warszawa stanie się samowystarczalny w zakresie ogrzewania i zasilania w energię elektryczną.
Mostostal Warszawa wkroczył na plac budowy w styczniu 2015 r. Finalnie inwestycja realizowana pod okiem Oddziału Południowego ma zostać oddana do użytku w czerwcu 2017 r. Park Wodny Tychy będzie się wyróżniał na tle innych obiektów tego rodzaju nie tylko na Śląsku, ale również w skali całego kraju. W obiekcie znajdzie się strefa sportowa w skład której wchodzić będzie basen o długości 25 m oraz basen do nauki pływania z ruchomym dnem, dwupoziomowa przestrzeń rekreacyjna, zawierająca m.in. basen ze sztuczną falą oraz przestrzeń brodzików dla dzieci, strefa fitness, siłowni i wellness, unikatowe zjeżdżalnie, strefa saun wewnętrznych oraz łaźni piwnych, symulator surfingu, i coś czego w Polsce jeszcze nie było – zjeżdżalnia Aqualoop, czyli specjalna kapsuła z otwieraną podłogą, z której zjedziemy w dół z prędkością 3xG, czyli trzykrotnie większą w stosunku do przyciągania ziemskiego.
Atrakcje takie jak symulator surfingu czy unikalne zjeżdżalnie, jak np. aqualoop wymagają niestety zużycia dużej ilości energii, co przekłada się na większe koszty zasilania obiektu. Z tego względu inwestor – Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej postawił na ekologiczną energię, obecnie wykorzystywaną na pokrycie zapotrzebowania energetycznego zakładu komunalnego. Unikalne rozwiązanie pozwoli wykorzystać nadwyżkę biogazu produkowanego ze ścieków i odpadów, która zamiast do sieci trafi do aquaparku.
Prace nad nitką, która połączy tyski aquapark z oczyszczalnią ścieków, ruszą w marcu br. Biogaz, najpierw poddany obróbce w stacji uszlachetniania, popłynie sześciokilometrowym odcinkiem rurociągu. Prąd i ciepło powstaną za pomocą agregatów kogeneracyjnych znajdujących się na terenie parku wodnego. Dzięki temu w przyszłości aquapark, tylko w niewielkim stopniu, zasilany będzie energią cieplną i elektryczną z sieci. Pozwoli to również zredukować koszty utrzymania obiektu o nawet kilkadziesiąt procent.
„Jeśli chodzi o zaawansowanie prac na budowie, to na dzień dzisiejszy znajdujemy się w końcowej fazie realizacji stanu surowego inwestycji. Do końca marca br. planowane jest zakończenie konstrukcji i przekrycia dachu parku wodnego. Równolegle prowadzone są prace instalacyjne wszystkich branż (elektryka, wod-kan, went., technologia wody basenowej, sieć gazowa), montaż fasad aluminiowych, roboty drogowe na zewnątrz obiektu, jak również roboty wykończeniowe, takie jak tynki i posadzki. W ciągu najbliższych kilku tygodni planowane jest również rozpoczęcie prac przy wznoszeniu lekkich ścian działowych oraz pierwsze roboty montażowe związane z realizacją niecek stalowych” – powiedział Tomasz Rywacki, kierownik budowy Mostostalu Warszawa.
Za realizację kontraktu odpowiada Oddział Południowy Mostostalu Warszawa pod dyrekcją Janusza Stanaszka, w skład którego wchodzą: Rafał Kuraj – dyrektor kontraktu, Tomasz Rywacki – kierownik budowy oraz branżyści: Wojciech Cesarz – kierownik robót sanitarnych i Marcin Ekiert – kierownik robót elektrycznych.