Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Mostostal Warszawa zakończył budowę dla PGE największej w Polsce inwestycji energetycznej po 1989 roku

14 października 2019

10 października w Elektrowni Opole należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, odbyła się uroczystość zakończenia budowy dwóch ultranowoczesnych bloków energetycznych nr 5 i 6 o łącznej mocy 1800 MW. Dzięki inwestycji wartej blisko 11,6 mld zł Elektrownia Opole jest obecnie w czołówce najnowocześniejszych elektrowni na świecie i zaspokaja 8 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Wyprodukowana z nich energia jest w stanie zasilić aż 4 miliony gospodarstw domowych. Inwestycję zrealizowało konsorcjum w składzie: Mostostal Warszawa, Rafako, Polimex-Mostostal oraz GE Power.

30 września, zgodnie z przyjętym harmonogramem, zakończyła się jedna z najważniejszych inwestycji PGE – budowa bloków energetycznych nr 5 i 6 w Elektrowni Opole. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, sprawność w produkcji energii elektrycznej w nowych blokach jest na poziomie ok. 46 proc., co przełoży się na znaczące ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko. Nowe bloki energetyczne są niskoemisyjne i z zapasem spełniają rygorystyczne normy środowiskowe Unii Europejskiej. Na każdą kilowatogodzinę wyprodukowanej energii elektrycznej w opolskich blokach zostanie wyemitowane od dwóch do czterech razy mniej tlenków siarki i azotu, a jednostkowa emisja dwutlenku węgla jest mniejsza o ok. 25 proc.

- Nowe bloki w Elektrowni Opole, które docelowo będą produkować nawet 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, w znaczący sposób wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne Polski. Nowoczesne technologie zastosowane przy ich budowie sprawiają ponadto, że jest to obecnie jedna z najnowocześniejszych elektrowni konwencjonalnych na świecie. Inwestycja wpisuje się także w kierunek rozwoju sektora energetycznego, który wyznaczyliśmy w projekcie Polityki energetycznej Polski do 2040 roku – mówi Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

Bloki 5 i 6, po pozytywnie zakończonej synchronizacji, przeszły proces prowadzenia ruchu regulacyjnego układów technologicznych oraz ich optymalizację. Przed oddaniem jednostek do eksploatacji, przeprowadzona została optymalizacja pracy bloku, próby odbiorcze, pomiary gwarancyjne oraz 30-dniowy test nieprzerwanej pracy.

- Jesteśmy świadkami historycznego momentu, nie tylko w skali Grupy PGE czy nawet polskiego sektora energetycznego, ale całej polskiej gospodarki – dzisiaj oficjalnie finalizujemy budowę bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole, czyli największą inwestycję infrastrukturalną w Polsce zrealizowaną po 1989 r. To działające już pełną mocą nowoczesne, spełniające najwyższe dostępne standardy wydajności i przyjazności dla środowiska, bloki energetyczne. Nowe bloki stanowią ważny element polskiej transformacji, która łączy najnowocześniejsze rozwiązania energetyki konwencjonalnej z rozwojem odnawialnych źródeł energii. Tylko te dwa bloki są w stanie zasilić energią elektryczną aż 4 mln gospodarstw domowych – mówi Henryk Baranowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

- Rozbudowa Elektrowni Opole nie tylko wzmocniła pozycję Grupy PGE jako lidera branży energetycznej w Polsce, ale także przysłużyła się polskiej gospodarce. Aż 70 proc. wartości wszystkich zamówień na budowie trafiło do polskich firm, a z każdej wydawanej przez nas złotówki aż 70 groszy zostało w kraju. Inwestycja to również tysiące miejsc pracy – w niektórych momentach na placu budowy pracowało dziennie nawet 5,5 tys. osób, którzy przepracowali łącznie aż 32 mln roboczogodzin – dodaje Norbert Grudzień, wiceprezes PGE GiEK ds. inwestycji i zarządzania majątkiem.

Opolska megainwestycja realizowana była w formule EPC (engineering, procurement, construction), czyli obejmowała projektowanie, dostawę i budowę bloków energetycznych „pod klucz”. Każdy blok pracować będzie w układzie monobloku (jeden kocioł z jednym turbozespołem). Dzięki kompaktowej i modularnej konstrukcji nowe bloki, wraz z infrastrukturą zajmują relatywnie niewielką przestrzeń około 45 ha. Przy jednostkach wytwórczych powstały dwie chłodnie kominowe o wysokości 185,1 m każda, na których na cześć Festiwalu Piosenki w Opolu namalowane zostały pierwsze takty piosenki „Poszła Karolinka do Gogolina”. Nowe bloki zaprojektowane zostały na 35 lat pracy z czasem wykorzystania mocy zainstalowanej do 8000 godzin/rok. Przystosowane zostały także do produkcji ciepła w kogeneracji na poziomie 300 MWt/h.

- Bloki 5 i 6 to było dla nas zadanie specjalne. Mieliśmy świadomość strategicznego znaczenia tej inwestycji, ale też jego unikalnego charakteru pod kątem budowlanym. Projekt wymagał od nas niezwykłego tempa pracy, zwłaszcza podczas montażu kotłowni i jej konstrukcji. Dziś możemy powiedzieć: wspólnie osiągnęliśmy sukces – zrealizowaliśmy ważne, ale i niezwykle trudne zadanie – mówi Jorge Calabuig Ferre, Wiceprezes Zarządu Mostostalu Warszawa. – Bloki energetyczne w Opolu to jedna z najważniejszych inwestycji, którą w swojej 75-letniej historii zrealizował Mostostal Warszawa. To projekt, który dał nam unikalne doświadczenie.

Budowa pełna wielkich wyzwań

Budowa bloków energetycznych w Elektrowni Opole była ogromnym wyzwaniem nie tylko technicznym, ale także projektowym, logistycznym i koordynacyjnym. Skalę przedsięwzięcia obrazuje liczba przepisów i standardów stosowanych w trakcie budowy. Mowa tu o 2,4 tys. obowiązujących normach prawnych, w oparciu o które wykonawca realizował prace. Imponująca jest również ilość wykorzystanych do budowy konstrukcji stalowych i betonu.  Można ją porównać do konstrukcji nowojorskiego Empire State Building (65 tys. ton), a betonu wystarczyłoby do postawienia drugiego Pentagonu (250 tys. ton).

W całym cyklu budowy nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole zaangażowanych było aż 54 tys. osób. i przeprowadzonych łącznie blisko 40 tys. odbiorów w tym aż 29 tys. w branży budowlanej, 8 tys. w branży technologicznej i ok. 2 tys. przy pracach związanych z rozruchem nowych jednostek.  Całość dokumentacji powykonawczej zgromadzona jest w ok. 18 tys. segregatorów.