Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Mostostal Warszawa wspólnie z Accioną na rzecz rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego w Polsce

12 grudnia 2017

W Ministerstwie Rozwoju spotykają się dziś przedstawiciele Polski i Hiszpanii, by wspólnie porozmawiać o rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego w naszym kraju. Seminarium przy okrągłym stole pt. „Polskie i hiszpańskie doświadczenia w PPP” odbywa się przy współudziale Mostostalu Warszawa. 

Właśnie dziś w siedzibie resortu przy placu Trzech Krzyży ma miejsce konferencja zatytułowana „Polsko-hiszpańskie doświadczenia w PPP”. Wydarzenie zostało zorganizowane z inicjatywy Ambasady Królestwa Hiszpanii w Polsce. Patronat honorowy sprawuje nad nim Ministerstwo Rozwoju. Konferencja odbywa się również po patronatem i z udziałem Mostostalu Warszawa, którego głównym akcjonariuszem jest hiszpański koncern Acciona.

Na zaproszenie organizatorów w panelu dyskusyjnym poświęconym infrastrukturze z ramienia Mostostalu Warszawa uczestniczy Alberto Salamanca Ozamiz, Zastępca Dyrektora Generalnego ds. Rozwoju Biznesu w Acciona Concessions, który podzieli się wiedzą i doświadczeniem z działalności koncesjonowanej w zakresie infrastruktury transportowej i społecznej.  Acciona Concessions to ramię inwestycyjne powołane do realizacji projektów w modelu PPP. Obecnie firma posiada 23 koncesje na całym świecie.

W wydarzeniu Mostostal Warszawa reprezentują również: Jorge Calabuig Ferre (Członek Zarządu ds. Rozwoju Biznesu), Sławomir Barczak (Dyrektor Obszaru Infrastruktury), Marcin Pomorski (Kierownik ds. Zarządzania Ryzykiem Finansowym), Juliusz Żach (Kierownik Działu Badań i Rozwoju) oraz Roberto Jimenez Estudillo (Koordynator ds. Ofertowania).

Program seminarium stworzono w oparciu o listę zadań ogłoszoną przez Ministerstwo Rozwoju, a znajduje się na niej ponad 100 projektów przewidzianych do realizacji z udziałem partnerów prywatnych. Debatę w trzech odsłonach – korzyści i wyzwania PPP, PPP w projektach infrastruktury transportowej, PPP w innych sektorach – prowadzi Bartosz Korbus, Dyrektor ds. Rozwoju i Strategii z Instytutu PPP.

Podczas zaplanowanych paneli przy okrągłym stole zasiądą przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, administracji polskiej i hiszpańskiej, polskich i hiszpańskich firm oraz ekspertów z różnych sektorów, którzy będą mogli wymienić się doświadczeniami i pomysłami, poznać know-how i sprawdzone rozwiązania stosowane przy realizacji projektów PPP.

Hiszpania posiada ponad 40-letnie doświadczenie w realizacji i zarządzaniu projektami publiczno-prywatnymi. Do tej pory we współpracy z partnerami prywatnymi Hiszpanie zrealizowali 160 projektów, a ich wartość przekracza 34 mld euro. Ten dorobek plasuje firmy hiszpańskie w czołówce koncesjonariuszy w wielu państwach na świecie. W Polsce Ministerstwo Rozwoju podjęło się upowszechnić realizację inwestycji w partnerstwie publiczno-prywatnym w ramach ogłoszonej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. W perspektywie roku 2020 należy się spodziewać coraz mniejszego napływu funduszy unijnych do Polski, stąd poszukiwanie nowych form finansowania na krajowe inwestycje.