Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Jordanki wśród finalistów Nagrody Architektonicznej Polityki 2015

08 czerwca 2016

Zbudowane przez Mostostal Warszawa Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki, znalazło się w gronie pięciu finalistów Nagrody Architektonicznej Tygodnika Polityka. To kolejne wyróżnienie dla tego budynku przyznane przez środowisko architektów. 7 czerwca br. W auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie odbyła się uroczystości wręczenia nagród, podczas której piątka nominowanych odebrała dyplomy uznania dla najlepszych realizacji 2015 roku. Zwycięzcą piątej edycji Nagrody Architektonicznej zostało Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

Gospodarzami wieczoru byli Piotr Sarzyński (krytyk sztuki w POLITYCE) oraz Jerzy Baczyński (redaktor naczelny tygodnika). Mostostal Warszawa reprezentowała Andrzej Goławski, Prezes Zarządu, ze strony inwestora Grzegorz Grabowski, Prezes CKK Jordanki i przedstawiciele Menis Arquitectos i Studia A4.

Redakcja „Polityki” już po raz piąty wręczyła Nagrodę Architektoniczną Polityki. CKK Jordanki znalazło się w gronie pięciu finalistów, które o ten cenny laur konkurowało z Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Arką Koniecznego w Brennej oraz budynkiem przedszkola Żółty Słowik w Ostrowi Mazowieckiej.

- To kolejne wyróżnienie dla CKK Jordanki. W kwietniu Centrum otrzymało tytuł  Bryły Roku 2015 w kategorii wybór jury, jak również nagrodę II stopnia w konkursie Budowa Roku 2015. Jestem dumny, że Mostostal Warszawa jako generalny wykonawca tego budynku ma udział w jego sukcesie. Aby urzeczywistnić ten projekt musieliśmy wyjść poza dotychczasowe ramy i zastosować innowacyjne metody. Sala koncertowa ma niespotykany wygląd i wystrój, który praktycznie w całości wykonany jest z konglomeratów betonowo ceglanych i betonowo tufowych począwszy od konstrukcji przez elewację, posadzki, ściany, czy okładziny ścian i sufitów. Na potrzeby tej „unikalnej architektury betonu” postawiliśmy na placu budowy własny zakład produkcji betonu. Przy budowie obiektu została wykorzystana m.in. innowacyjna technologia tzw. pikado, dzięki której z cegły i betonu stworzyliśmy wyjątkowe wnętrze. Toruńska sala świetnie wpisuje się w zabytkową architekturę miasta, zachowując przy tym swój oryginalny charakter. I dzięki temu dziś nas zachwyca. Przez takie projekty Mostostal Warszawa stara się otwierać drogę budownictwu przyszłości. Jeszcze raz chciałbym serdecznie pogratulować całej naszej ekipie, która z takim sukcesem zrealizowała ten projektpowiedział Andrzej Goławski, Prezes Zarządu Mostostal Warszawa.

Centrum zbudowano według projektu Fernando Menisa, który inspirował się gotycką architekturą Torunia. Projektant wpisał nowoczesny obiekt z betonu i cegły w wiekową zabudowę miasta.Przy jego budowie zastosowano wiele niespotykanych dotąd w Polsce rozwiązań np. fasadę obiektu wykonano technologią PIKADO, a dużą salą koncertową od kameralnej oddzielono mobilną ścianą.

Jordanki to jedna z największych kulturalnych inwestycji zrealizowanych w ostatnich latach w Polsce. Ma sześć kondygnacji i około 22 tys. m² powierzchni. W jej wnętrzu znajdują się: sala ze sceną i kanałem dla orkiestry, widownia na 880 miejsc i scena plenerowa na 300 miejsc, a także pomieszczenia techniczne, administracyjne i socjalne. To koncepcja surowej betonowo-ceglanej sali, która częściowo zanurzona jest pod ziemią.

W 2008 na World Architecture Festiwal w Barcelonie projektowi CKK Jordanki przyznano tytuł najlepszego budynku przyszłości w kategorii kultura. Na temat toruńskiej realizacji ukazało się również wiele artykułów w światowej prasie (m.in. w „El País”, „Corriere della Sera”, „Wallpaper”). Krytyk architektury Grzegorz Piątek określił Jordanki mianem „najbardziej radykalnego i oryginalnego budynku 2015 roku”.

Przypomnijmy, że za realizację projektu odpowiadał zespół w składzie: Arkadiusz Biniek: Dyrektor Kontraktu, Robert Kiezik: Kierownik Projektu, Marek Kęsy: Kierownik Budowy, Justyna Witt: Asystentka, Kierownicy Robót: Hubert Gołębiowski, Krzysztof Mamuszka, Krzysztof Lisiecki, Wiesław Oleander, Jan Makselon, Inżynierowie Budowy: Agnieszka Hornowska, Krzysztof Pszczółka, Dominik Wieluński, Adrian Wichrowski, Wacław Dębowski, Kamil Dajwłowski: Kierownik Robót Sanitarnych, Krzysztof Stawiński: Kierownik Robót Elektrycznych, Agata Błaszyk: Główny Specjalista ds. Kontroli Kosztów, Agnieszka Weiss: Specjalista ds. Kontroli Kosztów, Sławomir Korytowski: opieka nad roszczeniami, Roberto Jimenez: koordynacja projektowa.