Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Jordanki wśród 25 najlepszych realizacji na 25-lecie wolnej Polski!

20 października 2014

W Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie można obejrzeć unikatową wystawę polskiej architektury współczesnej zorganizowaną przez miesięcznik „Architektura-Murator”. W ramach wystawy, która potrwa do 14 grudnia br. eksponowane są makiety 25 wybitnych obiektów zrealizowanych w Polsce po 1989 roku, w tym również makieta Centrum Kulturalno-Kongresowego na toruńskich Jordankach. Makieta została stworzona przez studentów Architektury Uniwersytetu Przyrodniczo-Technologicznego w Bydgoszczy pod okiem głównego architekta obiektu Fernando Menisa. Przypomnijmy, iż Generalnym Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum: Mostostal Warszawa (Lider) i Acciona Infrastruktura (Partner), a budynek niedawno osiągnął stan surowy.

Mostostal Warszawa w przeciągu swojej prawie 70-letniej działalności wielokrotnie był wykonawcą przełomowych i kluczowych dla rozwoju polskiej architektury obiektów. Począwszy od pierwszej realizacji jaką była odbudowa tuż po II wojnie światowej Mostu im. Ks. J. Poniatowskiego w Warszawie, czy w ostatnich latach rewitalizacji Krakowskiego Przedmieścia, budowy wyjątkowego w skali europejskiej mostu Rędzińskiego we Wrocławiu, czy jednej z najnowocześniejszych Hal widowiskowo-sportowych Kraków Areny. Kolejną z takich inwestycji w portfolio firmy jest Centrum Kulturalno-Kongresowe na Jordankach w Toruniu.

Budynek zaprojektowany przez uznanego w świecie hiszpańskiego architekta Fernando Menisa będzie charakteryzował się oryginalną rzeźbiarską formą, innowacyjnymi rozwiązaniami regulacji akustyki m.in. za pomocą ruchomych sufitów oraz nowoczesnymi rozwiązaniami umożliwiającymi wielofunkcyjne wykorzystanie. O tym jak niezwykły będzie to obiekt świadczą wyróżnienia, które już zdobył – m.in. w 2010 r. nagrodę na Festiwalu Architektury Światowej w Barcelonie jako najlepszy kulturalny projekt przyszłości.

Celem wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie jest pokazanie kolekcji najlepszych realizacji architektonicznych, które miały decydujący wpływ na zmianę sposobu myślenia o architekturze w Polsce. Realizacji, które wyznaczały nowe trendy, wyróżniały się na tle pozostałych,i są swoistym zapisem historii Polski. Kolekcja, przygotowana na dwudziestolecie przełomu 1989 r. pokazuje jak znaczące miejsce w polskiej transformacji zajmuje architektura. Nie tylko jak ważną społecznie, gospodarczo i kulturowo rolę pełni, lecz także jak silnym jest elementem identyfikacji i jaki wpływ ma na tworzenie wizerunku Polski na świecie.

W ramach kolekcji prezentowane są makiety znanych i utytułowanych budynków zrealizowanych w Polsce w ciągu ostatnich 25 lat m.in.: Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, Nowego Muzeum Śląskiego, Muzeum Kantora w Krakowie, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach czy stadionu PGE Arena w Gdańsku. Na wystawie można zobaczyć również prace najlepszych polskich architektów, m.in. Stefana Kuryłowicza (Nautilius, Vitkac) i Roberta Koniecznego (Dom Aatrialny, Dom Bezpieczny), a także wybitnych architektów zagranicznych jak Helmut Jahn (wieżowiec Cosmopolitan) i Wielofunkcyjna Sala Koncertowo – Kongresowa na Jordankach – dzieło Fernando Menisa.

Większość prezentowanych w Muzeum makiet powstała specjalnie dla celów tej wystawy, przy projektowym (i finansowym) zaangażowaniu poszczególnych architektów i pracowni, dzięki czemu – zgodnie z przewodnią ideą kolekcji – stanowi indywidualną ekspresję najważniejszych cech prezentowanych budowli oraz sposobu myślenia o makiecie jak o rzeźbie, modelu bądź wyrazie procesów projektowych.

Kolekcja „Architektury Murator" prezentowana w Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie to zbiór unikatowy nie tylko w skali naszego kraju. Niewiele muzeów na świecie może poszczycić się kolekcjami modeli architektonicznych, które oprócz tego, że są ważnym i praktycznym narzędziem pracy architekta, często stanowią także miniaturowe dzieła sztuki. Przekrój historycznych i współczesnych obiektów, zaprezentowanych w formie makiet, znajduje się na przykład w muzeum sztuki i designu Victoria and Albert w Londynie.

Pełną prezentację Centrum Kulturalno-Kongresowego na Jordankach obejrzeć pod poniższym linkiem:  tuta http://architektura.muratorplus.pl/kolekcja-architektury/centrum-kulturalno-kongresowe-jordanki-w-toruniu_3715.htmlj.

Zdjęcie makiety: Marcin Czechowicz.
Wizualizacje: UM Torunia