Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Budujemy Muzeum Pragi

10 czerwca 2010

W tymczasowym lokum Muzeum Pragi przy ul. Ząbkowskiej, 10 czerwca, w obecności Prezydent m.st. Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz, uroczyście podpisano umowę na budowę siedziby dla instytucji dokumentującej życie, kulturę i zwyczaje prawobrzeżnej Warszawy. Wykonawcą obiektu jest konsorcjum firm pod przewodnictwem Mostostalu Warszawa.

W swoim przemówienia Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła wagę tej inwestycji, która przyczynia się do rozwoju znaczenia prawobrzeżnej Warszawy na mapie kulturalnej miasta. Zwróciła też uwagę na fakt, iż jest to inicjatywa oddolna o lokalnym rodowodzie – jest dziełem pasjonatów i wielbicieli praskiej kultury i tradycji.
Obecny na uroczystości Jarosław Popiołek, prezes zarządu Mostostal Warszawa, powiedział, iż od młodych lat związany jest z prawobrzeżną Warszawa i choćby tylko z tego tytułu, budowa Muzeum Warszawskiej Pragi będzie oczkiem w głowie zarządu spólki. 
W imieniu inwestora umowę podpisał Andrzej Barański, dyrektor Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta, a wykonawcę reprezentował Jerzy Binkiewicz, wiceprezes zarządu Mostostal Warszawa oraz Wacław Rosiak, dyrektor Obszaru Rozwoju Regionalnego stołecznej spółki. W imieniu Acciona Infraestructuras, partnera konsorcjum, umowę sygnowali: Miguel Vegas Solano oraz Jose Angel Andres Lopez. Na uroczystości obecny był również Artur Buczyński zastępca burmistrza dzielnicy Praga Północ. 
Muzeum zlokalizowane będzie w południowo-zachodniej części kwadratu ulic: Targowej, Ząbkowskiej, Kijowskiej i Brzeskiej, na działce sąsiadującej z Bazarem Różyckiego. Wykonawca odrestauruje zespół zabytkowych kamienic usytuowany przy ulicy Targowej oraz oficynę - dawny żydowski Dom Modlitwy.
Oprócz istniejących obiektów w skład kompleksu wejdzie również nowo zaprojektowany, 3-kondygnacyjny budynek. W ramach kontraktu, poza standardowymi pracami budowlanymi, zostanie przeprowadzona renowacja malowideł znajdujących się na parterze oficyny oraz datowanych na II połowę XVIII w. i początek XIX w. ceglanych piwnic.
Odrestaurowane zostaną także elementy drewniane, ceramiczne i metalowe w kamienicach frontowych i oficynie. Wzmocnione zostaną też fundamenty i wymienione stropy oraz dachy zabytkowych budynków. Dzięki tym pracom powstanie nowoczesne muzeum, w którym znajdą się sale ekspozycyjne, galerie, pracownie naukowe, sale do prowadzenia konferencji, warsztatów i lekcji muzealnych.