Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Budowa bloku węglowego w Jaworznie zainaugurowana

18 września 2014

W czwartek 18 września na terenie budowy bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III miało miejsce symboliczne wbicie pierwszej łopaty. Generalnym wykonawca jest konsorcjum w składzie Rafako-Mostostal Warszawa. Całkowita wartość inwestycji wyniesie ok. 5,4 mld złotych brutto. Prace przy realizacji projektu potrwają do 2019 r.

Wszystkie formalności związane z inwestycją – w tym z pozwoleniem na budowę – zostały już zakończone. Teren budowy jeszcze w 2014 r. zostanie przekazany głównemu wykonawcy, czyli konsorcjum Rafako-Mostostal, z którym kontrakt na budowę bloku został podpisany 17 kwietnia br. w obecności m.in. premiera Donalda Tuska, wicepremier Elżbiety Bieńkowskiej oraz ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego.

W uroczystości symbolicznego wbicia pierwszej łopaty na terenie budowy bloku energetycznego Jaworzno III udział wzięli m.in. Zdzisław Gawlik - podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, Tomasz Tomczykiewicz - sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Piotr Spyra - wicewojewoda śląski, Paweł Silbert -prezydent Jaworzna, Dariusz Lubera - prezes zarządu TAURON Polska Energia, Albert Kępka -prezes zarządu TAURON Wytwarzanie i  pani Agnieszka Wasilewska -Semail -prezes zarządu Rafako. Mostostal Warszawa reprezentowała Pan Jarosław Żemła, Dyrektor Departamentu Energetyki Odnawialnej.

Zakres inwestycji w Elektrowni Jaworzno III obejmuje budowę bloku energetycznego w oparciu o kocioł pyłowy, opalany węglem kamiennym z niskoemisyjną komorą spalania, przepływowy, na nadkrytyczne parametry pary oraz kondensacyjną turbinę parową sprzęgniętą z generatorem wytwarzającym energię elektryczną. Blok będzie podłączony do nowej rozdzielni 400 kV wyprowadzającej energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

Zgodnie z harmonogramem obiekt zostanie oddany do eksploatacji po niespełna pięciu latach, co pozwoli na uzupełnienie wycofywanych z użytkowania po roku 2016 starszych jednostek węglowych, przy czym parametry nowego bloku węglowego będą znacznie lepsze od zastępowanych. Jego sprawność wyniesie blisko 46 proc. Jaworznicki blok spełni surowe unijne wymagania z zakresu ochrony środowiska. Ponadto będzie przystosowany do ewentualnego dobudowania w przyszłości instalacji do wychwytywania dwutlenku węgla, co jest zgodne z wymaganiami Komisji Europejskiej.

Nowy blok zwiększy o ok. 2,5 proc. moc zainstalowaną w polskiej energetyce zawodowej. Żywotność jednostki ma wynieść co najmniej 200 tys. godzin pracy lub 30 lat. Przy realizacji kontraktu, którego całkowita wartość wyniesie ok. 5,4 mld złotych brutto, zatrudnienie znajdzie kilka tysięcy osób. Blok zagwarantuje także na kilkadziesiąt lat kilka tysięcy miejsc pracy w okolicznych kopalniach węgla kamiennego, które będą dostawcami paliwa.

Jak podkreślił podczas uroczystości Zdzisław Gawlik, wiceminister Skarbu Państwa: Dzięki inwestycji w Jaworznie powstanie jeden z największych w kraju bloków energetycznych, który zapewni energię dla 2,5 mln gospodarstw domowych i będzie w stanie zaspokoić 5 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną rocznie. W ciągu kilku lat w całej Polsce powstaną bloki o łącznej mocy 5 tys. MW, możemy więc śmiało mówić o boomie inwestycyjnym w polskiej energetyce – dodał wiceminister.