Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Biuro Analiz i Rozwoju prezentuje w Szwecji innowacyjne rozwiązania

05 lutego 2008

Pracownicy Biura Analiz i Rozwoju Mostostalu Warszawa zademonstrowali w Szwecji rozwiązania technologiczne, jakie stworzyli w ramach projektu „Manubuild”. Było to możliwe dzięki współpracy ze szwedzką firmą NCC Construction Sverige AB, wchodzącą w skład konsorcjum realizującego europejski projekt. Mostostal przebywał na Półwyspie Skandynawskim od 28 stycznia do 1 lutego.

Biuro Analiz i Rozwoju podczas pracy nad pakietem roboczym: „Smart components, connections and interfaces” zaproponowało tworzenie ścianek działowych z kompozytów, które do tej pory wykorzystywane były głównie w przemyśle lotniczym, czy samochodowym. W budownictwie włókna szklane połączone żywicą epoksydową stosuje się na przykład do zabezpieczania konstrukcji budowlanych obiektów. Mostostal wpadł na pomysł, by wykonywać z nich ścianki działowe, które nie tylko będą lekkie, łatwe w montażu, ale też bardzo wytrzymałe. Z chwilą przystąpienia firmy w 2006 roku do projektu „Manubuild” pracownicy Biura Analiz i Rozwoju rozpoczęli pracę nad innowacyjnym rozwiązaniem, które z powodzeniem mogłoby być stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Po serii badań i analiz powstał prototyp kompozytowych ścianek działowych, które poprzez swoje doskonałe właściwości mogą zastąpić tradycyjne rozwiązania.

W Szwecji Mostostal miał okazję zaprezentować wyniki dotychczasowych osiągnięć. W budynku, który NCC Construction Sverige AB dla potrzeb projektu w całości wykonało z prefabrykowanych elementów Mostostal zamontował kompozytowe ścianki działowe. Podczas prac zbadane zostały różne możliwości ich montażu oraz funkcji, jakie mogą spełniać w budynku. Następnie NCC opracuje raport, w którym uwzględni te elementy, które z perspektywy ich firmy, jako potencjalnego klienta można jeszcze udoskonalić. Rozwiązanie, które zaproponował Mostostal zostanie zaprezentowane również innym partnerom należącym do konsorcjum, by wspólnie zastanowić się, jak najlepiej zastosować ścianki działowe w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym. Chodzi o ich integrację z pozostałymi technologiami, jakie mają być zastosowane w projekcie.

Na przykład szwedzka jednostka naukowa IVF (Industriforskning och Utveckling AB), która w „Manubuild” odpowiedzialna jest za techniki prefabrykacji postara się opracować rozwiązania logistyczne stosowane na budowie w przypadku ścianek działowych. Chodzi o stworzenie specjalnych urządzeń umożliwiających swobodny transport ścianek. W Szwecji obowiązują bardzo rygorystyczne przepisy dotyczące przenoszenia ciężkich przedmiotów przez pracowników na budowie. W związku z tym potrzebne są odpowiednie urządzenia umożliwiające ich bezpieczny transport.

Prace nad udoskonalaniem innowacyjnych ścianek potrwają do końca projektu, czyli marca 2009 roku. Natomiast w marcu tego roku odbędzie się konferencja „Manubuild” w Manchesterze, podczas której pracownicy Biura Analiz i Rozwoju zaprezentują montaż ścianek działowych, którego wspólnie z NCC dokonali w Szwecji.