Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Wystartowaliśmy PRZED CZASEM!

13 lipca 2012

Konsorcjum Mostostal Warszawa SA i Acciona Infraestructuras SA zakończyło przed terminem prace prowadzone w Porcie Lotniczym Modlin. Zarówno budynek terminalu pasażerskiego dla przewozów niskokosztowych i czarterowych, jak i drogi oraz parkingi, gotowe były wcześniej niż zakładała to umowa.

- Warszawa jako jedyne miasto w Polsce zyskała drugie lotnisko, a Mostostal Warszawa kolejną ważną wizytówkę. Obiekt cieszy z wielu powodów, dla naszego konsorcjum jest to kolejna realizacja zakończona sukcesem. Nie zawsze okoliczności są na tyle sprzyjające, by budowę udało skończyć się w planowanym terminie, a tym bardziej przed czasem. Dzięki dobrej współpracy z inwestorem, dzisiaj możemy świętować oddanie terminalu do użytku. -  podsumował skończony kontrakt Marek Józefiak, prezes Mostostalu Warszawa SA.

Współpraca z Generalnym Wykonawcą układała się dobrze. My za  punkt honoru zawsze stawialiśmy sobie to, że jesteśmy dobrym Inwestorem. Płacimy, nie przeciągamy, nie kombinujemy, jak prace są dobrze wykonane. Tak też było. Jestem zadowolony i mam nadzieję, że w przyszłości zbudujemy jeszcze nie jeden obiekt. – dodaje Stefan Bogusławski, szef Biura Inwestycji w Mazowieckim Porcie Lotniczym Warszawa Modlin.

W ramach kontraktów zawartych z Mazowieckim Portem Lotniczym  Warszawa – Modlin sp. z o.o. konsorcjum zrealizowało dwa zadania: Budowę budynku Terminalu pasażerskiego wraz z instalacjami wewnętrznymi dla przewozów niskokosztowych i czarterowych oraz Budowę dróg i parkingów w rejonie terminala oraz hangarów.

Kontrakt na realizację budynku terminalu pasażerskiego podpisaliśmy  28 października 2010 r. Ponad rok później, w marcu wygraliśmy kolejny przetarg na budowę dróg i parkingów i hangarów – wyjaśnia Robert Nowak, kierownik kontraktu Mostostalu Warszawa SA.

Terminal pasażerski w Modlinie został zaprojektowany przez pracownię architektoniczną APA Kuryłowicz i Associates sp. z o.o., w formie jednoprzestrzennej hali, kształtem przypominającej dawne hangary. Obiekt ma wysokość dwóch kondygnacji nadziemnych a jego powierzchnia użytkowa wynosi 12 053,56 m².

Pod częścią budynku znajduje się dodatkowa kondygnacja podziemna przeznaczona wyłącznie na pomieszczenia techniczne. Na parterze terminalu mieszczą się przede wszystkim pomieszczenia publiczne m.in.:  poczekalnie,  strefa komercyjna, stanowiska odpraw, przylotów i odlotów, bagażownie. Pomieszczenia na antresoli przeznaczone są głównie dla obsługi portu lotniczego. Znajdziemy tu szatnie i pokoje socjalne dla personelu, pomieszczenia dla osób zatrzymanych podczas odprawy, gabinety medyczne oraz kaplicę.
Konstrukcja budynku jest mieszana – żelbetowo-stalowa. Przestrzenne łukowe kratownice stalowe stanowią konstrukcję nośną dachu, pozostałe nośne elementy budynku wykonane są z żelbetu.
System BHS, służący do transportu bagaży wyposażony został w urządzenie rentgenowskie oraz tomograf komputerowy. Terminal, według projektu, przygotowany jest do obsługi 1 542 240 pasażerów rocznie.

Budowa dróg i parkingów na terenie terminala objęła realizację parkingów naziemnych dla osób podróżujących i personelu oraz dwujezdniową drogę, odchodzącą od szosy nr 61, do nowego ronda. Rondo rozprowadza ruch: pod budynek terminalu pasażerskiego, na parkingi, do budynków zaplecza lotniska oraz strefy technicznej i Głównego Punktu Kontroli. Na trzech parkingach znajdzie się łącznie 877 miejsc postojowych.
Do konsorcjum  należało również zaprojektowanie i wykonanie systemu parkingowego umożliwiającego pobieranie opłat za parkowanie. Prace objęły także system oświetleniowy i kanalizację przeciwdeszczową. Wszystkie roboty zostały bezusterkowo odebrane. To zdarza się bardzo rzadko. – podkreśla kierownik kontraktu.
Łączna powierzchnia dróg, chodników i parkingów o nawierzchni z betonu, asfaltobetonu i kostki brukowej wyniosła 65 tys. m².

Oba zadania zakończyliśmy przed terminem. Ostatni wpis – zgłoszenie zakończenia robót, pojawił się w Dzienniku budowy terminalu 14 czerwca - dzień przed umowną datą końca kontraktu. W przypadku dróg i parkingów prawie miesiąc wcześniej – 21 czerwca. Koniec kontraktu przewidziany jest na 15 lipca br.
– Dziś rozmawiamy z uśmiechem o końcu inwestycji. Jednak nie zawsze było łatwo. Budowy w systemie Zaprojektuj i buduj nie należą do prostych.  W obiekcie występuje szereg  instalacji, które nie są standardowe. Często też przy realizacjach tego typu prace wyprzedzają projekt, ale tu zespół ds. projektowania i kierownicy robót branżowych stanęli na wysokości zadania. Inwestor wprowadził też bardzo dużą ilość zmian, które wiązały się z dodatkowymi pracami. To korzyść dla firmy, ale i przeorganizowanie budowy. Najważniejsze, że wszystko działa. Jesteśmy po odbiorach Straży Pożarnej, Sanepidu. Nie ma żadnych zastrzeżeń, wskazań co należy poprawić. Uważam, że Mostostal ma się czym pochwalić, a terminal pasażerski w Porcie Lotniczym Modlin to wspólny sukces, zarówno Inwestora, Inwestora Zastępczego jak i nas Wykonawcy - kończy Robert Nowak.
Oficjalna inauguracja Portu Lotniczego Modlin odbędzie się już w najbliższą niedzielę.