Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Wrocławskie inwestycje zakończone!

10 września 2011

Mało która realizacja cieszy się takim zainteresowaniem co budowa Autostradowej Obwodnicy Wrocławia A-8. Na inwestycję tę z niecierpliwością czekali mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska. Nie bez powodu.

Wewnętrzna uroczystość związana z zakończeniem budowy Mostu Rędzińskiego i fragmentu drogi Autostradowej Obwodnicy Wrocławia odbyła się 25 sierpnia. Kolejnego dnia nasze realizacje zwiedzili wrocławianie. A ostatniego dnia miesiąca całe autostradowe obejścia miasta stało się przejezdne. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddała do ruchu zadanie IIA oraz IIB, na których pracowaliśmy. 

Każde z rozegranych wydarzeń zgromadziło wiele osób i niosło wiele emocji. Podczas obchodów końca inwestycji obecni byli przedstawiciele inwestora – wrocławskiego oddziału GDDKiA: m.in. Robert Radoń, dyrektor, Lidia Markowska z-ca dyrektora ds. realizacji inwestycji, główny projektant mostu prof. Jan Biliszczuk i członkowie jego zespołu oraz pracownicy Mostostalu Warszawa uczestniczący przy budowie obu obiektów: m.in. Jerzy Skowron, dyrektor kontraktu, Maciej Abramski, kierownik kontraktu Artur Raczak, dyrektor biura realizacji, Monika Ogrodnik, kierownik budowy. Nie obyło się bez przemówień wspomnień i podziękowań. Kwintesencją wszystkich, są słowa Jarosława Popiołka prezesa naszej spółki, będące jednocześnie cytatem twórczości, także poetyckiej, Grzegorza Dechnika, kierownika robót na estakadzie EIII: 
Trzy lata ciężkiej roboty 
Wszystkich nas kosztowało
By pokonując kłopoty 
Tak piękne dzieło powstało

Dziś w atmosferze święta, 
Oraz powszechnej radości
Kłopotów się nie pamięta (…)

Zbiorowym wysiłkiem żeśmy zbudowali
Most tak okazały z betonu i stali
Na miarę czasów naszych oraz możliwości
Którego Wrocławiowi pół Polski zazdrości

Wkład bardzo wielu osób
W tym obiekcie się znajduje
Wszystkich wymienić nie sposób
Ale im wszystkim dziękuję 

Wedle statystyk przeprowadzonych przez służby ochrony oraz agencję odpowiedzialną za organizację dnia otwartego AOW, inwestycje odwiedziło ponad 20 tys. osób w tym premier Donald Tusk.

Natomiast jak twierdzi Robert Radoń: Już chwilę po otwarciu można było zauważyć, że AOW spełnia swoje zadanie. W pierwszym dniu obwodnicą przejechało ponad 25 tys. pojazdów. Trzeciego (…)ponad 40 tys. samochodów, w tym tysiące ciężarowych. W prognozowanym natężeniu ruchu w perspektywie kolejnych lat szacuje się, że z AOW będzie korzystało dziennie 60 tys. na dziennie.

AOW wyprowadziła ruch tranzytowy z miasta, usprawniła ruch lokalny, zaoszczędziła czas i nerwy kierowców. Dodatkowo, niektóre z jej obiektów stały się nowym symbolem Wrocławia jak i całej Polski. Most Rędziński jest najwyższym i najdłuższym w kraju, drugim w Europie i 4 na świecie pod względem powierzchni betonowej.