Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Tor kolarski „BGŻ Arena” otwarty

03 września 2008

Spółka z Grupy Mostostal Warszawa – Mostostal Puławy, zakończyła w Pruszkowie realizację, pierwszego w Polsce, krytego toru kolarskiego. Uroczystość otwarcia połączono z inauguracją Mistrzostw Europy w kolarstwie torowym.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Pat McQuaid, Prezydent Międzynarodowej Unii Kolarskiej, Vladimir Holeczek, Prezydent Europejskiej Unii Kolarskiej, Mirosław Drzewiecki, Minister Sportu i Turystyki, Piotr Nurowski, Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Jan Starzyński, Prezydent Pruszkowa. W imprezie uczestniczyła również Maja Włoszczowska, srebrna medalistka w kolarstwie górskim na tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie.

Jako pierwsi możliwości nowego toru sprawdzili czołowi polscy kolarze: Lech Piasecki, Czesław Lang, Grzegorz Krejner oraz Janusz Kotliński. Na arenie zorganizowano również pokaz trialu rowerowego z udziałem Rafała Kumorowskiego, obecnego wicemistrza świata w tej dyscyplinie.

Projekt pruszkowskiej hali wykonała niemiecka firma SportBAU, której właściciele od trzech pokoleń zajmują się projektowaniem i realizacją profesjonalnych torów kolarskich na całym świecie. Sercem obiektu jest drewniany welodrom, wykonany z sosny syberyjskiej. Od jego wewnętrznej strony znajduje się szklana banda. Odpowiednie wyprofilowanie toru umożliwia kolarzom rozwijanie prędkość nawet do 85 km/h. Arena wykonana została zgodnie z wytycznymi i przepisami Union Cycliste Internationale (UCI).

„BGŻ Arena” to obecnie największy kryty obiekt sportowy w Polsce. Oprócz funkcji toru kolarskiego stwarza również możliwość organizowania treningów i zawodów w innych dyscyplinach sportowych, jak na przykład: sportach walki, grach zespołowych, czy szermierce. Została też przystosowana do celów komercyjnych: organizacji koncertów, targów, wystaw, festynów oraz innych imprez.

Charakterystyka obiektu:

- długość toru kolarskiego: 250 m
- szerokość toru kolarskiego: 7,1 m
- liczba stałych miejsc siedzących na trybunach: 1700 (możliwość dostawienia kolejnych 1300)
- powierzchnia toru kolarskiego: 10 000 m²
- powierzchnia zabudowy: 11 500 m²
- powierzchnia użytkowa: 15 500 m²
- kubatura: 255 000 m³