Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Studenci AGH z wizytą na budowie apartamentów w 100-letniej elektrowni

17 marca 2016

Mostostal Warszawa potrafi dzielić się wiedzą i doświadczeniem w nietuzinkowy sposób. Wiedzą o tym najlepiej studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy chętnie odwiedzają budowę Apartamentów Wawrzyńca 19 w stuletniej elektrowni. Historyczne miejsce, ekipa fachowców, budowa i procesy technologiczne „od kuchni” – taka eksploracyjna wizyta po zakamarkach sztuki budowlanej jest nie lada gratką!

Mostostal Warszawa jest realizatorem wyjątkowej inwestycji na krakowskim Kazimierzu. W historycznym budynku starej kamienicy przy ulicy Wawrzyńca 19 powstanie kompleks apartamentów. W ramach kontraktu nasza firma przystosuje przemysłowy obiekt z 1914 r. do standardów nowoczesnego budownictwa mieszkalnego. Praca na budowie inwestycji wartej 30 milionów złotych wre. Tymczasem postępy w jej realizacji mieli okazję zobaczyć studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Edukacja na placu budowy to nasz kolejny sposób na inwestowanie w rozwój młodych adeptów sztuki budowlanej. Dajemy studentom szansę zamienić salę wykładową na wizytę w terenie. W ten sposób angażujemy, interesujemy, nawiązujemy bezpośredni kontakt z młodymi talentami, które niedługo zasilą budowlany rynek pracy. Wspierając ich kształcenie, Mostostal Warszawa dzieli się z nimi jednocześnie wiedzą i doświadczeniem. W ostatnim czasie zespół Oddziału Południowego na czele z Dyrektorem Kontraktu Arturem Sikorą przyjął na teren budowy grupę z Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii. 9 marca odbyły się dwie takie wizyty.

Co jakiś czas, kiedy odwiedzają nas studenci, nasz plac budowy zamieniamy w plac dydaktyczny. W zeszłym semestrze akademickim gościliśmy cztery grupy studentów. W trakcie wizyty staramy się ukazać różne aspekty pracy na budowie, przedstawić organizację robót, opowiedzieć o stosowanej technologii. Pokazujemy np. jak wygląda montaż zbrojenia, jak się wykonuje ściany i stropy czy płytę fundamentową w technologii TBW. Dzięki takim wycieczkom studenci mają szansę zderzyć wiedzę podręcznikową z praktyką. To bardzo cenne doświadczenie, bo zdobywają pojęcie o tym, jak w przyszłości będzie wyglądać ich praca. Spotykamy się z bardzo pozytywnym odzewem. Zaplanowane są kolejne wizyty – powiedział Artur Sikora, Dyrektor Kontraktu  Apartamentów Wawrzyńca. 

Wśród odwiedzających są studenci zarówno I jak i II stopnia studiów kierunku Budownictwo. Wizyty są organizowane w ramach zajęć, m.in. Technologia Robót Budowlanych, Organizacja Robót Budowlanych. Na terenie budowy studenci mieli okazję zobaczyć „szubienicę”, czyli Alsiperchę - element zapewnienia bezpieczeństwa, przeznaczony do zapobiegania upadkom podczas procesu zakładania szalunku, kiedy występuje zagrożenie upadku z wysokości, specjalny zbrojony łącznik termoizolacyjny, który pozwala połączyć strop i balkon, minimalizując mostek termiczny oraz podejrzeć proces zabezpieczania i renowacji istniejącej zabudowy (np. stropu Kleina czy też więźby dachowej) – dodaje Mariusz Rudnik, Kierownik Budowy Apartamentów Wawrzyńca i przewodnik studentów po placu budowy.

Za prawidłowy przebieg kontraktu odpowiada Oddział Południowy Mostostalu Warszawa kierowany przez Janusza Stanaszka. Kierownikiem Kontraktu jest Artur Sikora, a Kierownikiem Budowy Mariusz Rudnik. Przewidziany koniec realizacji inwestycji to 2017 rok.