Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Spalarnia w Szczecinie

19 lipca 2012

Już w 2016 r. dobiegnie końca jedna z największych od kilkudziesięciu lat inwestycji Szczecina. Wykonawcą jednej z najnowocześniejszych spalarni w Europie jest Mostostal Warszawa.

Oficjalne podpisanie umowy miało miejsce wczoraj, w siedzibie Inwestora.
Kontrakt pn.: Budowa Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego zrealizujemy w 1250 dni, w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

- Realizacja tej inwestycji to dla nas oczko w głowie. Teraz rozpoczynamy prace projektowe, roboty w terenie powinny rozpocząć za kilka miesięcy – podkreślił Andrzej Sitkiewicz, Wiceprezes Zarządu Mostostalu Warszawa.

Spalarnia, zlokalizowana na Ostrowie Grabowskim, dzięki dwóm liniom technologicznym przerobi  nawet do 150 tysięcy ton śmieci rocznie.
Zaprojektowana zostanie w taki sposób by zapewnić pracę ciągłą przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – dodał Tomasz Lachowicz, Prezes ZUO .
Najnowsze  technologie  stworzą możliwość odzysku energii cieplnej i elektrycznej.

ZUO  to po oczyszczalni ścieków na Pomorzanach, drugie tak istotne przedsięwzięcie ekologiczne Szczecina. Obiekt spełni najwyższe normy ochrony środowiska, czym nie tylko zwiększy czystość powietrza, ale i uchroni miasto przed unijnymi karami nałożonymi za zanieczyszczanie środowiska.

Za wykonane prace Mostostalu Warszawa otrzyma 666,2 mln zł. brutto. Inwestycja dofinansowana zostanie z Funduszu Spójności, Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość całkowita projektu wyniesie: 711 mln zł. 

Dane techniczne:
Ilość linii: 2
Nominalna wydajność instalacji: 150 000 Mg/rok
Moc elektryczna brutto: 13,2 MW
Moc cieplna: 32MW