Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Ratusz Staromiejski w Elblągu

12 października 2009

Konsorcjum firm: Mostostal Warszawa SA i Acciona Infraestructuras SA podpisało 7 października umowę z Gminą Miasta Elbląg na realizację inwestycji: „Odbudowa Ratusza Staromiejskiego w Elblągu”.

Projekt dotyczy odbudowy ważnego w historycznej i urbanistycznej strukturze Starego Miasta obiektu – Zespołu Ratuszowego. Ratusz Staromiejski, to budynek o kubaturze ponad 14.000 m3 i powierzchni całkowitej 4700 m2. Wartość kontraktu to 14,5 mln, a termin wykonania 30.09.2010.

Przedwojenny Elbląg słynął z pięknych obiektów ratuszowych. Żaden z nich nie przetrwał do współczesnych czasów. Odbudowa Ratusza jest nawiązaniem do bogatej hanzeatyckiej historii miasta. Swoim stylem architektonicznym nawiąże zarówno do poprzednich ratuszy elbląskich, jak i do charakteru odbudowywanego Starego Miasta. Obiekt zlokalizowany będzie naprzeciwko katedry św. Mikołaja, w miejscu, gdzie stał jego XVIII-wieczny pierwowzór.

W nowym Ratuszu znajdą siedzibę między innymi elbląskie instytucje kultury, takie jak: Elbląska Orkiestra Kameralna, Euroregion Bałtyk, Pracownia Miejskiego Konserwatora Zabytków oraz wielofunkcyjna sala konferencyjna na około 150 miejsc z własnym zapleczem oraz trzy sale wielofunkcyjne – każda dla 40 osób. Na parterze obiektu ulokowana zostanie nowoczesna informacja turystyczna, wielofunkcyjna przestrzeń wystawowa przystosowana do organizacji wernisaży, wystaw, spotkań środowisk twórczych.

Z racji swego położenia przy głównej arterii staromiejskiej (Starym Rynku) i charakteru obiektu, ratusz stanie się swoistym centrum kulturalno-informacyjnym w Elblągu.