Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Przebudowa „Concordii”

19 maja 2010

Stuletni budynek drukarni „Concordia” w Poznaniu dzięki przebudowie odzyska swoją dawną świetność.

Mostostal Warszawa podpisał 17 maja nowy kontrakt pod nazwą: "Przebudowa budynku drukarni „Concordia” przy ul. Zwierzynieckiej 3 w Poznaniu w ramach programu „Utworzenie Wielkopolskiego Centrum Designu". Wartość umowy wynosi 11,5 mln zł.

Zabytkowy budynek drukarni posiada zamkniętą formę architektoniczną i wymaga jedynie zabiegów renowacyjnych. W ramach przebudowy usuniemy wszelkie dobudówki, daszki, schody zewnętrzne inne szpecące go formy. Wymienimy pokrycie dachu oraz stolarkę okienną. Oczyścimy również elewację wykonaną z klinkierowej, dekoracyjnej okładziny licowej, która podkreśla podziały wystroju architektonicznego - płaszczyzny podstawowe są licowane klinkierem w kolorze żółtym, zaś pilastry oraz fryzy i opaski otworów z cegły czerwonej. Ten akcent architektoniczny jest bardzo istotny dla charakteru gmachu, wobec powyższego musi być zachowany i umiejętnie wyeksponowany.

Po przebudowie na poddaszu znajdą się pomieszczenia biurowe i sale konferencyjne oraz pomieszczenia techniczne. Piętro w całości przeznaczono pod funkcję biurową. Na parterze zlokalizowano otwartą przestrzeń usługową: konferencyjno-wystawową uzupełnioną o restaurację. W piwnicy natomiast umieszczono usługowe centrum multimedialne oraz zaplecze kuchni i pomieszczenia techniczne obsługujące budynek.

Budynek powstał w drugiej dekadzie XX w. Była to niemiecka drukarnia, w której powstawał dziennik „Posener Tageblatt". Po wojnie obiekt został przejęty przez Drukarnię Św. Wojciecha, następnie umieszczono tu Poznańskie Zakłady Graficzne. W 1995 r. budynek wpisano do państwowego rejestru zabytków.