Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Praga w komie

08 lipca 2010

W kinie Praha odbył się wczoraj finał konkursu „Praga w komie”, dla zwycięzców którego nagrody ufundował Mostostal Warszawa. Jego organizatorami byli fundacja Monte Wideo Foto, Dzielnica Praga Północ i Dom Kultury Praga.

Do udziału w konkursie zaproszono dzieci skupione wokół praskich domów kultury i organizacji charytatywnych. Młodzież przez blisko 3 miesiące uczestniczyła w warsztatach reportażu komórkowego uwieczniając różne obrazy swojej dzielnicy. Wydawałoby się, że dla dzieciaków kręcenie filmów komórką będzie wyłącznie świetną zabawą, jednakże nie raz musiały one przełamać nieśmiałość zbierając wśród mieszkańców Pragi opinie na temat ich dzielnicy, czy sami wypowiadając się przed kamerą.

Pierwszy przegląd twórczości komórkowej Dzielnicy Praga Północ był dla młodych prażan ogromnym wydarzeniem. Efekty ich pracy zostały zaprezentowane na dużym ekranie w kinie Praha. Po obejrzeniu reportaży najlepsi twórcy zostali nagrodzeni. Wyróżnienia zdobyły dzieci z ośrodków: Caritas, Serduszko i Otwarte Drzwi. Mostostal Warszawa ufundował telefony komórkowe, które zostały przekazane tym trzem organizacjom, by po wakacjach mogły one kontynuować dziennikarskie warsztaty.

Jak podkreśla pomysłodawca projektu Cezary Cieszewski – dokumentalista, varsavianista i publicysta, który też wychowywał się na Pradze: Praskie dzieciaki mają nieograniczoną wyobraźnię, wolny czas najczęściej spędzają na podwórkach swoich kamienic grając w piłkę nożną lub wymyślając różne gry i zabawy. Teraz chcieliśmy, aby swoją kreatywność przeniosły na kręcenie filmów na temat swojej dzielnicy. Te dzieciaki często nie mają tak szerokich możliwości rozwijania swoich zainteresowań, odkrywania własnych talentów i umiejętności. Często czują się gorsze od innych, brak im pewności siebie, wiary we własne możliwości, my staraliśmy się wyprowadzić je z błędu i pokazać jak wiele potrafią.