Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych

11 marca 2011

Dziś w Technikum Architektoniczno – Budowlanym w Warszawie wyłonieni zostali laureaci okręgowego etapu olimpiady. Zmierzyli się w nim uczniowie techników budowlanych z województwa mazowieckiego.

Zwycięzcy okręgowych zawodów już niedługo wystartują w ostatnim, centralnym etapie olimpiady. Warto walczyć o znalezienie się w gronie laureatów, gdyż olimpijczycy będą zwolnieni z pisemnego egzaminu zawodowego w swoich technikach oraz egzaminów na studia.

Spośród szkół z województwa mazowieckiego najlepsze okazało się stołeczne Technikum Architektoniczno – Budowlane przy ul. Przyrynek. Aż 5 jego wychowanków zakwalifikowało się do etapu centralnego.
Na uroczystości ogłoszenia wyników eliminacji okręgowych oprócz najlepszych uczniów wyróżnieni zostali też nauczyciele, którzy przyczynili się do ich sukcesu.

Jednym z nich był Włodzimierz Rodziewicz, dzięki któremu warszawskie technikum miało najwięcej finalistów. Pedagog nie krył dumy ze swoich podopiecznych. Starał się każdemu z nich zrobić pamiątkowe zdjęcie, a później jeszcze kilka grupowych już z dyplomami i nagrodami. Wrodzona skromność pedagoga utrudniała mu chwalenie się swoim sukcesem. Zapytany o to, jak udało mu się osiągnąć z uczniami tak dobre wyniki podkreśla – Przygotowania rozpoczęliśmy jeszcze w maju zeszłego roku. Na początku spotykaliśmy się raz w tygodniu, a następnie trzy razy. Nie wszyscy moi uczniowie są z Warszawy, a zajęcia zaczynaliśmy o 7 rano, dlatego dla niektórych z nich było to naprawdę duże poświęcenie. Mieliśmy godzinę na rozwiązywanie zadań, a potem chłopcy zaczynali lekcje. Spotykaliśmy się też w czasie ferii. Cieszę się, że udało mi się przewidzieć niektóre typy zadań, np. jednym było zaprojektowanie wiaty dla przystanku komunikacji miejskiej, a my akurat ćwiczyliśmy projektowanie wiaty dla rowerów. Teraz pozostały jeszcze 4 tygodnie do centralnych zawodów w Augustowie. – Im więcej laureatów w zawodach okręgowych, tym większe szanse na podium w centralnych – cieszy się Rodziewicz.

Zdaniem uczniów Włodzimierza Rodziewicza sukces był możliwy, przede wszystkim, dzięki systematycznej nauce. Zwycięstwo w olimpiadzie otwiera drzwi na wymarzone studia, a te są przepustką do znalezienia w przyszłości dobrej pracy.

Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Budowlanych nieprzerwanie organizowana jest od 1987 roku przez Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej. W tym roku, w eliminacjach okręgowych, obejmujących województwo mazowieckie wystartowało 93 uczniów z 21 techników budowlanych. Mostostal Warszawa był fundatorem nagród dla ich zwycięzców.