Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Odkrycie na dworcu w Gdyni

28 stycznia 2011

Inżynierowie Mostostalu Warszawa podczas remontu dworca Gdynia Główna odkryli w jednym z jego pomieszczeń malowidła z 1957 roku.

W sali restauracyjnej (dotychczas mieściła się w niej drogeria), gdzie obecnie najbardziej zaawansowane są prace konserwatorskie, inżynierowie Mostostalu Warszawa usuwając starą farbę z jej ścian odsłonili zabytkowe malowidła. Polichromie zostały wykonane tą samą techniką i w tej samej stylistyce, co malowidła zdobiące strop pomieszczenia. Obecnie odkryty jest jedynie fragment ściennych dekoracji.

Freski pokrywają ścianę wschodnią, południową i północną. Przedstawiają fantazyjne mapy, z podziałem na południki i równoleżniki z wypisanymi nazwami miast. Najprawdopodobniej wykonane zostały przez ten sam zespół artystów malarzy pod kierunkiem prof. Juliusza Gizbert-Studnickiego, który ozdobił sufit sali restauracyjnej.

- Malowidła to już drugie odkrycie, jakiego dokonaliśmy na gdyńskim dworcu. Pierwszym były zachowane fragmenty dworca sprzed 1939 roku. Na pewno remont tego obiektu jest dla nas nie lada wyzwaniem. Musimy bardzo ostrożnie zdejmować farbę ze ścian, by nie naruszyć odkrytych polichromii. Decyzją konserwatora zabytków mają być one odnowione. Jak tylko zakończymy usuwanie starej farby, wówczas konserwatorzy przystąpią do przywrócenia im dawnej świetności – relacjonuje Wojciech Stasiak, kierownik budowy Mostostalu Warszawa.

Więcej informacji

Media i gdynianie na Dworcu Głównym

Przebudowa dworca Gdynia Główna

Nasza wizytówka w Gdyni