Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Oddział Zachodni Mostostalu Warszawa zaczyna rozbudowę CH Galaxy w Szczecinie

18 maja 2016

Najpopularniejsze centrum handlowo-rozrywkowe w regionie zachodniopomorskim wkrótce zmieni swój wygląd. Mostostal Warszawa podpisał właśnie umowę na wykonanie stanu surowego rozbudowy CH Galaxy przy Alei Wyzwolenia w Szczecinie. Kontrakt opiewa na kwotę blisko 30 mln zł. Za realizację prac odpowiada Oddział Zachodni Mostostalu Warszawa pod dyrekcją Marzeny Witkowskiej. Otwarcie nowej części Centrum przewidziano na koniec 2017 r.

Budynek Centrum Handlowo-Rozrywkowego Galaxy powstał w 2003 r. w obrębie dzielnicy centralnej Szczecina. Obecnie jest to drugie co do wielkości centrum handlowe w mieście, a po rozbudowie stanie się jednym z największych obiektów tego rodzaju w Polsce. Mostostal Warszawa podpisał kontrakt na wykonanie stanu surowego nowej części Galaxy o wartości 28,87 mln zł. Za wykonawstwo prac jest odpowiedzialny Oddział Zachodni Mostostalu Warszawa pod dyrekcją Marzeny Witkowskiej.

– Zainaugurowaliśmy rozbudowę najbardziej obleganego centrum handlowego w Szczecinie. W wyniku rozbudowy Galaxy stanie się olbrzymim, wielofunkcyjnym obiektem. Na ten moment naszym zadaniem jest doprowadzić nowy budynek do stanu surowego. W związku z tym, że po sąsiedzku znajduje się w pełni funkcjonująca galeria handlowa musimy zadbać także o to, by nie naruszyć komfortu użytkowników Centrum, choć na pewnym etapie robót utrudnienia będą nieuniknione. Prace na budowie już się rozpoczęły. Powinniśmy je zakończyć do kwietnia 2017 r.  – powiedziała Marzena Witkowska, Dyrektor Oddziału Zachodniego Mostostalu Warszawa.

W ramach zaplanowanej rozbudowy powstanie czterokondygnacyjny budynek z podziemnym garażem. Łącznie kierowcy będą mieli do dyspozycji 1500 miejsc parkingowych. Część handlowa Centrum poszerzy się o blisko 17 000 m2. W efekcie w ofercie nowego Galaxy znajdzie się ponad 200 sklepów różnych branż. Istniejąca galeria handlowa zostanie połączona dwupoziomowym pasażem z nowowybudowanym obiektem.    

Zgodnie z umową Oddział Zachodni ma wykonać dokumentację wykonawczą, rozbiórkę części istniejącego obiektu, a także stan surowy i część prac instalacyjnych rozbudowy obiektu wraz z uzyskaniem niezbędnych zmian decyzji pozwolenia na budowę. W zakresie robót mieści się zarówno wykonanie instalacji podposadzkowej w kondygnacji podziemnej, zapewnienie drogi ewakuacyjnej z istniejącego budynku od strefy dostaw, jak i prace związane z instalacjami elektrycznymi, w tym m.in. usunięcie kolizji energetycznej, wykonanie kanału kablowego w funkcjonującym budynku.

Projekt zakłada także wzmocnienie podłoża gruntu z wykorzystaniem kolumn CMC. Część podziemna realizowana będzie w wykopie szerokoprzestrzennym. Od strony południowej, i częściowo również od zachodniej, koniecznie należy zapezbieczyć ściany wykopu ścianką berlińską. Budynek zostanie osadzony na płycie fundamentu, w której znajdą się przegłębienia na słupy. Będzie to konstrukcja monolityczna, żelbetowa.

W zamiarze inwestora rozbudowane Galaxy ma pełnić funkcję ośrodka stanowiącego miejsce spotkań dla mieszkańców Szczecina i regionu. Znajdzie się w nim przestrzenny klub fitness, a także miejsce dla marek, które do tej pory nie prowadziły działalności w regionie. Budynek Centrum będzie posiadał wewnętrzny dziedziniec ze sceną przykryty szklany dachem. Dzięki rozbudowie powstaną nowe miejsca pracy dla ok. 500 osób.

Inwestor: Echo Investment S.A. 
Generalny wykonawca: Mostostal Warszawa SA
Projektant:  Open Architekci Sp. z o.o.
Termin realizacji: kwiecień 2017 r.
Wartość kontraktu:  28 875 000 zł