Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Nasza wizytówka w Gdyni

16 lipca 2010

Konsorcjum Mostostalu Warszawa i Acciona Infrastruktura przebuduje zabytkowy Dworzec Gdynia Główna. Będzie to pierwsza od dwóch lat nasza inwestycja w Trójmieście.

Uroczyste podpisanie umowy pn.: Przebudowa kompleksu dworcowego Gdynia Główna odbyło się wczoraj w siedzibie Polskich Kolei Państwowych S.A. Dokumenty sygnowali Jarosław Popiołek - prezes Mostostalu Warszawa oraz Andrzej Wach - prezes zarządu PKP. Prezes Mostostalu podkreślił, że jest to niezwykle istotna inwestycja zarówno z punktu widzenia poprawy układu komunikacyjnego jak i wizerunkowego: Cieszymy się, że będzie to nie tylko okazja do zrealizowania obiektu terminowo, jakościowo i zgodnie z oczekiwaniami inwestora ale również dlatego, że w przyszłości będziemy mogli pochwalić się tym, że dołożyliśmy cegiełkę do odzyskania dawnej świetności wizytówki Gdyni.

Budynek Dworca kolejowego powstał w latach 1950-1954. Jako przykład gdyńskiej architektury, łączącej cechy stylowe socrealizmu z modernizmem i detalami w stylu Art Deco został wpisany do rejestru zabytków. 
Jego przebudowa poprawi stan techniczny obiektu, podniesie standard obsługi podróżnych - także osób niepełnosprawnych, oraz przywróci mu walory historyczne. Odbudowa zabytkowego budynku wraz z otwartą kolumnadą łączącą dworzec dalekobieżny z dworcem podmiejskim SKM odbędzie się zgodnie z wytycznymi konserwatora. Odsłonięte zostaną wszystkie elementy historycznej kompozycji przestrzennej łącznika oraz w większym stopniu niż obecnie wykorzystana zostanie powierzchnia piwnic. Zajmą ją nowoczesny blok sanitarny, przechowalnia bagażu oraz pomieszczenia o charakterze techniczno-magazynowym. Centrum obsługi klienta znajdzie się na pierwszym piętrze. Ponadto wykonana zostanie elewacja, wymiana drzwi i okien oraz zużytych elementów dachu. Remont obejmie także wymianę instalacji: wodno-kanalizacyjnej, technicznej, bezpieczeństwa, sieci: megafonowej i zegarowej, wentylacyjnej oraz układu funkcjonalnego dworca wraz z odtworzeniem zabytkowego architektonicznego wystroju.


Kontrakt wart 31, 25 mln zł brutto zrealizuje do 15 czerwca 2012 r. Oddział Gdańsk.