Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Najpiękniejsze lotnisko w Polsce już otwarte!

20 stycznia 2016

Dziś odleciał pierwszy samolot z Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury, lotniska którego Generalnym Wykonawcą był Mostostal Warszawa. W uroczystym otwarciu, na zaproszenie marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Pana Gustawa Marka Brzezina, wzięli udział José Ángel Andrés López, Wiceprezes Zarządu ds. Produkcji i Maciej Sasak, Dyrektor Oddziału Północnego z Mostostalu Warszawa.

Lotnisko w Szymanach jest z pewnością jednym z najpiękniejszych portów pasażerskich w Polsce, położonym w malowniczej scenerii krainy tysiąca jezior mazurskich. Mostostal Warszawa był odpowiedzialny nie tylko za budowę budynku terminala pasażerskiego, ale także za stworzenie technicznej infrastruktury towarzyszącej, budowę dojść i dojazdów, parkingu, elementów małej architektury i zieleni. Inwestycja została zakończona w terminie w niecały rok. W poniedziałek (18.01 br.) uzyskał certyfikat Urzędu Lotnictwa Cywilnego na prowadzenie działalności lotniczej. Oznacza to, że lotnisko bez przeszkód może obsługiwać loty pasażerskie.

W trakcie ceremonii otwarcia rozbrzmiała Orkiestra Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Goście mogli zobaczyć pierwsze lądowanie samolotu na płycie lotniska, a także przyjrzeć się z bliska samemu budynkowi. Szyby terminala przypominają gładkie tafle mazurskich jezior. W konstrukcji została użyta dębowa deska, typowa dla regionalnego budownictwa. Architektura budynku nawiązuje również do motywu odlatujących żurawi. Port Olsztyn-Mazury zachwyca nie tylko wyglądem. Jest to lotnisko z prawdziwego zdarzenia, wybudowane wg europejskich standardów, które w przyszłości znacząco ożywi gospodarkę, zapewni nowe miejsca pracy, a także przyczyni się rozwoju ekonomicznego regionu.

- Port Lotniczy w Szymanach to, po Lotnisku w Modlinie, kolejna inwestycja tego typu w portfolio Mostostalu Warszawa. Wkrótce lotnisko będzie gościć 300 000 pasażerów rocznie, a jeśli zajdzie taka konieczność – po rozbudowie nawet pół miliona osób. Ten nowoczesny budynek świetnie wpisuje się w lokalny koloryt, o czym świadczy kunszt architektonicznych nawiązań do regionalnej kultury. Lotnisko zwiększy szanse rozwojowe regionu, szczególnie pod względem turystycznym. Pasażerowie z pewnością nie będą mieli na co narzekać. Wysoki standard i jakość gwarantowane przez Mostostal Warszawa idzie tutaj w parze z piękną scenerią. Mam nadzieję, że port lotniczy będzie napawał mieszkańców okolicy dumą – powiedział w trakcie uroczystości otwarcia José Ángel Andrés López Wiceprezes Zarządu ds. Produkcji Mostostalu Warszawa.

Port lotniczy, dopracowany w każdym calu, pełen mazurskich detali i regionalnych odniesień, przyniósł nam dodatkowo prestiżową nagrodę. Za budowę terminala Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin przyznało nam Kryształową Cegłę w dziedzinie „obiekty administracyjno-biurowe”.

Za ten sukces odpowiada Oddział Północny Mostostalu Warszawa. Nad prawidłową realizacją kontraktu na budowę terminala na Lotnisku w Szymanach czuwał zespół prowadzony przez Macieja Sasaka, Dyrektora Oddziału Północnego, w składzie: Małgorzata Uthof - Kierownik Kontraktu (przygotowanie oferty do przetargu o udzielenie zamówienia), Paweł Stefanik - Kierownik Kontraktu (realizacja), Zbigniew Skonieczny - Kierownik Budowy, Katarzyna Wojnowska - kierownik robót (instalacje sanitarne), Ewelina Skopek - kierownik robót (roboty budowlane), Jan Mroczek - kierownik robót (roboty budowlane), Aneta Kiełczewska - Inżynier budowy (roboty budowlane), Anna Rudzka - obsługa ekonomiczna kontraktu oraz Jadwiga Sikora - przygotowanie produkcji. 

Gratulujemy i życzymy kolejnych wyzwań!