Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Mostostal Warszawa rozbuduje Focus Mall w zabytkowych murach Polskiej Wełny w Zielonej Górze

12 marca 2018

Dekadę po rozbudowie Focus Mall w Piotrkowie Trybunalskim, Mostostal Warszawa podpisał umowę na rozbudowę i przebudowę Centrum Handlowego Focus Mall w Zielonej Górze ze spółką, której właścicielem jest NEPI Rockcastle. To kolejne wielkopowierzchniowe centrum handlowe klasy premium. Docelowa powierzchnia galerii osiągnie 117 tys m2. Wartość kontraktu wynosi blisko 200 mln zł netto.

 

Zadanie Oddziału Zachodniego kierowanego przez Marcina Sierpowskiego będzie polegało na rewitalizacji i aranżacji zabytkowych budynków XIX-wiecznego kompleksu fabrycznego Polskiej Wełny, gdzie już częściowo funkcjonuje galeria handlowa oraz dobudowie nowej części obejmującej parkingi wielopoziomowe i dwie kondygnacje galerii.

Proces budowy będzie złożony i specyficzny dla poszczególnych obiektów.

Budynek A: Będzie wykonany w pierwszym etapie inwestycji. To istniejący, nie użytkowany budynek, przeznaczony do przebudowy na parking dwupoziomowy z 353 miejscami parkingowymi oraz lokale gastronomiczne. Do pozostawienia i renowacji będą historyczne ściany zewnętrzne. Powierzchnia wewnętrzna parkingu wyniesie 12 120 m2.

Budynek B: To istniejąca i funkcjonująca galeria handlowa ze sklepami, gastronomią i kinem. Galeria zostanie częściowo przebudowana. Zmieniona będzie aranżacja wnętrz oraz wymienione i rozbudowane zostaną instalacje. Prace będą prowadzone na funkcjonującym obiekcie. Powierzchnia wewnętrzna osiągnie 42 534 m2.

Budynek E: To nowoprojektowana część galerii. Obejmie zarówno kondygnacje z parkingami jak i kondygnacje handlowe rozmieszczone naprzemiennie. Konstrukcja będzie posadowiona w terenie o skomplikowanych warunkach gruntowo-wodnych. Powierzchnia wewnętrzna parkingów to 41 461 m2, powierzchnia wewnętrzna galerii wyniesie 19 284 m2. Powstanie 1275 miejsc parkingowych.

Dostępność centrum handlowego dla klientów i terminowość oddawania powierzchni parkingowych i handlowych są kluczowe dla Inwestora. W związku z takimi wymaganiami, prace będą realizowane podczas funkcjonującej galerii. Istotne jest zatem wieloetapowe zaplanowanie ruchu pojazdów i osób.

Podczas przygotowania do realizacji, prowadzona była analiza i prezentacja obiektu z wykorzystaniem technologii BIM. Elementy były modelowane i analizowane w Dziale Ofertowania we współpracy z Działem Badań i Rozwoju zarówno z użyciem Revita (konstrukcja żelbetowa) jak i Civila (roboty ziemne) oraz Navisworksa (model 4D). Dopełnieniem pracy w programach było wykorzystanie technologii wirtualnej rzeczywistości w Oculusach - goglach VR. Prezentacja zyskała uznanie Inwestora w trakcie negocjacji.

 

Przedmiot Umowy: rozbudowa i przebudowa Centrum Handlowego Focus Mall Zielona Góra

 

Zamawiający: Zielona Góra Property Sp. z o.o.

Generalny Wykonawca: Oddział Zachodni Mostostalu Warszawa

Wartość kontraktu: 199 900 000,00 zł netto

Powierzchnia działki: 70 911,68 m2

Liczba głównych budynków: 3

Maksymalna liczba kondygnacji: 5

Wysokość: 21,83 m

Powierzchnia wewnętrzna: 116 974,89 m2

Liczba miejsc parkingowych: 2228, w tym w budynkach: 1628 i na parkingach terenowych: 600