Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Mostostal Warszawa opowiada o nowoczesnym budownictwie

02 listopada 2015

W Krakowie niedawno zakończyła się druga edycja Konferencji Naukowo-Technicznej TECH-BUD’2015 pt.: „Nowoczesne materiały, techniki i technologie we współczesnym budownictwie”. Z ramienia Mostostalu Warszawa Krzysztof Mamuszka znalazł się w gronie ekspertów, którzy prezentowali innowacyjne rozwiązania w polskim budownictwie.

Na konferencji, która odbyła się w dniach 21-23 października, spotkali się eksperci branży budowlanej, by przedstawić i omówić najnowsze rozwiązania inżynieryjne i materiałowe stosowane w budownictwie oraz przyjrzeć się sposobom wdrażania nowatorskich metod na placach budów. Konferencja była również doskonałą okazją do profesjonalnej dyskusji i wymiany doświadczeń.

Na zaproszenie Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa w sesji poświęconej nowoczesnym technologiom budowy wziął udział kierownik robót z Oddziału Południowego Mostostalu Warszawa, Krzysztof Mamuszka. Na przykładzie krakowskiej Tauron Areny opowiedział, m.in. o pionierskich rozwiązaniach projektowych i wykonawczych zastosowanych przez Mostostal Warszawa w konstrukcji dachowej tego obiektu sportowego i wyzwaniach, przed jakimi stanęli inżynierowie i budowlańcy. 

„Montaż zadaszenia hali widowiskowo-sportowej tych rozmiarów stanowił dla nas nie lada wyzwanie. Główny ustrój nośny zadaszenia głównej hali stanowi 40 dźwigarów cięgnowych, rozpiętych między wewnętrznymi pierścieniami stalowymi (górnym i dolnym) a zewnętrznym żelbetowym. Dach o kształcie kopuły posiada średnicę osiową 128,40 m a najwyższy punkt znajduje się 41 m nad płytą areny. Przy takiej rozpiętości i wysokości wykonanie konstrukcji wymagało zastosowania skomplikowanych technik montażowych oraz zabezpieczeń przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Prace wysokościowe były dodatkowo utrudnione w związku z tym, że część robót przebiegała w okresie zimowym. Dzięki wiedzy, pomysłowości i doświadczeniu naszego zespołu stworzyliśmy jeden z najnowocześniejszych, wielofunkcyjnych obiektów w Europie. Wspólnie chcemy budować przyszłość i aby to osiągnąć nie boimy się działać niekonwencjonalnie” – podsumował Krzysztof Mamuszka. 

Budowa Tauron Areny w Krakowie została doceniona również przez organizatora konferencji w czerwcu br. Za przemyślany i dopracowany projekt krakowskiej hali, Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB) przyznał Mostostalowi Warszawa tytuł Budowy Roku 2014 w kategorii „Obiektów sportowe”.

Konferencja  Naukowo-Techniczna  TECH-BUD’2015pt.: „Nowoczesne materiały, techniki i technologie we współczesnym budownictwie” została zorganizowana przez Oddział Małopolski PZITB. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali w tym roku: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Marszałek Województwa Małopolskiego oraz Małopolska Okręgowa Izba Inżynierów w Budownictwie. Było to kolejne wydarzenie, które zapisało się na kartach historii polskiej myśli inżynierskiej z udziałem Mostostalu Warszawa.

Poniżej prezentujemy archiwalne zdjęcia z budowy hali Tauron Arena w Krakowie.