Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Mostostal Warszawa na Wschodnim Kongresie Gospodarczym

26 września 2017

We wrześniu wszystkie drogi prowadzą do Białegostoku, gdzie w dniach 27-28 września odbędzie się czwarty Wschodni Kongres Gospodarczy (WKG). Szerokie spectrum tematów przyciąga z roku na rok coraz liczniejsze grono zainteresowanych potencjałem rozwojowym Polski Wschodniej. Na zaproszenie organizatorów w debacie o infrastrukturze drogowej województw wschodnich weźmie udział Sławomir Barczak, Dyrektor Obszaru Infrastruktury Mostostal Warszawa.

Pomysł na Wschód

Wschodni Kongres Gospodarczy pokrywa szerokie spectrum tematów związanych ze wschodnią częścią naszego kraju i wpisał się jako stały element publicznej debaty o znaczeniu tego makroregionu. Właśnie dlatego przyciąga bardzo różnorodne audytorium. Już po raz czwarty w Białymstoku na Wschodnim Kongresie Gospodarczym zgromadzą się samorządowcy, politycy, inwestorzy, finansiści, przedstawiciele świata nauki, biznesu i przemysłu. Podczas Kongresu głos zabierze również Premier Beata Szydło, co także podkreśla rangę i znaczenie tego wydarzenia.

Dwudniowe spotkanie w Białymstoku jest okazją do dyskusji nad efektem dotychczasowych działań w tzw. Polsce B, ale również pozwala porozmawiać o szansach związanych z nadchodzącymi inwestycjami i kształtowaniu współpracy gospodarczej na terenie Polski Wschodniej. Kongresowi towarzyszą również polsko-litewskie i polsko-białoruskie spotkania czy też inicjatywy promujące przedsiębiorczość.

Quo vadis, Via Carpatia?

Podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego nie może zabraknąć sesji poświęconej szlakowi Via Carpatia. Do dyskusji o m.in. o znaczeniu tego korytarza transportowego, w kontekście kraju, regionu czy też Unii Europejskiej, zostali zaproszeni główni decydenci i reprezentanci rynku infrastruktury transportowej w Polsce. W gronie prelegentów wystąpi również Sławomir Barczak, Dyrektor Obszaru Infrastruktury Mostostal Warszawa S.A. Głos zabiorą również m.in. Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, Generalny Dyrektor GDDKiA - Krzysztof Kondraciuk, Lesław Kornak z Departamentu Dróg i Publicznego Transportu Zbiorowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, jak również Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński.

Via Carpatia będzie przebiegać od Bałtyku po Morze Egejskie. Trasa ma istotne znaczenie dla rozwoju Europy Wschodniej – połączy północną i południową część kontynentu. Jej długość osiągnie blisko 600 km. Fragmenty szlaku obejmą w Polsce drogę ekspresową S19 (z wyłączeniem odcinka Kuźnica Białostocka – Białystok). Ministerstwo Budownictwa zakłada, że polski odcinek trasy będzie gotowy w całości do 2025 r.

- Chcemy aktywnie uczestniczyć w rynku budownictwa drogowego, a Polska Wschodnia ma w tym zakresie duże znaczenie. Trudno przejść obojętnie obok tak dużych inwestycji. W chwili obecnej trwają przetargi na dziewięć odcinków drogi S19 między Lublinem a Rzeszowem. Bierzemy dział w wybranych postępowaniach. Liczymy, że jak najszybciej ruszą też przetargi na odcinki pomiędzy Lublinem a Białymstokiem, choć najwcześniej nastąpi to pewnie w 2018/2019 r. Wschodnia Polska była dotychczas zaniedbana pod względem rozwoju infrastruktury drogowej. Polityka rządu dotycząca szlaku Via Carpatia wpisuje się w zmianę tej sytuacji – powiedział Sławomir Barczak, Dyrektor Obszaru Infrastruktury Mostostal Warszawa.

Przypomnijmy, że niedawno Mostostal Warszawa pozyskał nowe kontrakty infrastrukturalne na wschodzie kraju. Spółka jest generalnym wykonawcą obwodnicy Strzyżowa oraz Stalowej Woli i Niska. Obie inwestycje znajdują się na terenie województwa podkarpackiego i prowadzone są w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Mocną pozycję we wschodniej Polsce ma także spółka zależna Mostostalu Warszawa - Mostostal Kielce, która produkuje i montuje konstrukcje stalowe, a także wykonuje prace żelbetowe, zarówno dla Spółki matki, jak również przy kontraktach realizowanych przez inne firmy.

Więcej o planach rozwojowych Spółki w obszarze budownictwa infrastrukturalnego można przeczytać również w rozmowie ze Sławomirem Barczakiem, Dyrektorem Obszaru Infrastruktury Mostostal Warszawa opublikowanej na portalu wnp.pl. Zapraszamy!

Więcej informacji o tematyce, uczestnikach i przebiegu wydarzenia na stronie organizatora.