Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Mostostal Warszawa jednym z głównych beneficjentów Programu Horyzont 2020

27 października 2020

Mostostal Warszawa, jako jedna z pięciu polskich dużych firm, najbardziej zwiększyły udział Polski w programie Horyzont 2020. W latach 2014-2020 pozyskaliśmy niemal 2,3 mln euro na rozwój inteligentnego budownictwa.

W kończącym się właśnie unijnym programie badań i innowacji Polska pozyskała 660 mln euro. To o dwie trzecie więcej niż w analogicznym okresie jego poprzedniej edycji (2007-2013) – wynika z analizy przygotowanej przez Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej. Przez ostatnie sześć lat skorzystały z niego aż 832 polskie podmioty, czyli o połowę więcej niż w latach 2007-2013. Duże firmy, wśród nich Mostostal Warszawa, pozyskały łącznie 56 mln euro, o połowę więcej niż w poprzedniej edycji programów ramowych.

- Od 15 lat uczestniczymy w programach ramowych Unii Europejskiej, dzięki czemu możemy tworzyć innowacyjne technologie w sektorze budowlanym. Projekty, które realizujemy, są związane z materiałami budowlanymi, efektywnością energetyczną i cyfryzacją. W tym zakresie szczególną rolę odgrywa technologia BIM (ang. Building Information Modeling), która umożliwia ciągły i natychmiastowy dostęp do informacji o projekcie, jego kosztach i harmonogramach. W sektorze budowlanym wykorzystanie tego systemu zarządzania budynkami to oczywista droga rozwoju. Udział w programie Horyzont 2020 pozwolił nam sfinansować wiele projektów spójnych z naszą strategią rozwoju na rynku i zgodnych z globalnymi trendami w zakresie inteligentnego budownictwa – mówi Jacek Szymanek, Członek Zarządu Mostostalu Warszawa.

Na lata 2021-27 Komisja Europejska przygotowała kolejne fundusze na inwestycje w badania naukowe i innowacje. Do podziału będzie łącznie około 90 mld euro.

Więcej o programie Horyzont 2020 na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych Unii Europejskiej: https://www.kpk.gov.pl/.

fot. Pixabay