Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Fernando Menis opowiedział studentom o tym jak opracował koncepcję projektu Centrum Kulturalno-Kongresowego na Jordankach w Toruniu.

24 lipca 2015

Najlepiej uczyć się poprzez praktykę. Przekonali się o tym studenci Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy i Politechniki Warszawskiej, którzy zwiedzali naszą budowę – Centrum Kulturalno-Kongresowe na Jordankach w Toruniu. Ich przewodnikiem po budowie był sam Fernando Menis, światowej sławy architekt – twórca projektu toruńskiej Sali.

Zachwycająca swoją niepowtarzalną architekturą Sala Koncertowa gościła również niedawno Stefana Chwina, znakomitego pisarz i literaturoznawcą, laureata tegorocznej nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego. Pisarz przyznał, że aranżacja wnętrza sali koncertowej przypomina mu architekturę Antonio Gaudiego, nawiązującej w formie do tworów przyrody.

Najnowocześniejsza sala koncertowa w Polsce!
6 kondygnacji, 22 tysiące metrów kwadratowych powierzchni użytkowej, ponad 1000 miejsc na widowni i w plenerze, a wszystko zaprojektowane przez światowej sławy architekta Fernando Menisa – to krótki opis powstającego w Toruniu Centrum Kulturalno-Kongresowego, kolejnej przełomowej inwestycji realizowanej przez Mostostal Warszawa. Obiekt powstaje według projektu Fernando Menisa. Hiszpański architekt przyznał, że przy jego tworzeniu inspirował się architekturą Torunia, wpisanego na listę Dziedzictwa Kulturowego Unesco. Projektant zinterpretował historię miasta na nowo – wpisując nowoczesny obiekt z betonu i cegły w wiekową zabudowę. Realizowana inwestycja ma szanse zapisać się w historii polskiej architektury, jako najnowocześniejsza sala koncertowa w naszym kraju.

Jedyna taka sala koncertowa w Polsce!

Nowoczesne centrum koncertowe to koncepcja surowej betonowo-ceglanej sali, która częściowo zanurzona jest pod ziemią. Głównym założeniem projektu było stworzenie wielofunkcyjnego obiektu, który pozwoli na organizację różnorodnych wydarzeń: koncertów muzycznych, zarówno symfonicznych, jak i popowych, widowisk teatralnych, musicali, a także projekcji kinowych, targów oraz pokazów mody.

„W miejscu budowy centrum koncertowego powstanie sześciokondygnacyjny budynek,
o powierzchni użytkowej 22 tysięcy metrów kwadratowych. W jego wnętrzu znajdą się: sala ze sceną posiadającą kanał dla orkiestry z widownią na 880 miejsc i scena plenerowa na 300 miejsc, a także pomieszczenia techniczne, administracyjne i socjalne. Obok obiektu powstanie parking na 185 stanowisk. Prace są na zaawansowanym etapie, a planowane zakończenie budowy to jesień tego roku.” – powiedział Arkadiusz Biniek, Dyrektor Kontraktu Mostostal Warszawa.

Niespotykane rozwiązania
Przy budowie Centrum Kulturalno-Kongresowego zastosowano wiele niespotykanych dotąd w Polsce rozwiązań. Jednym z nich jest technologia wyłożenia fasady obiektu tzw. PIKADO. Technika zakłada przyklejenie połamanej i chaotycznie ułożonej cegły – po jednej stronie szalunku, między drugą stroną, a cegłą wlewany jest beton, który wypełnia wszystkie szczeliny. Po utwardzeniu materiału betonowa powierzchnia jest skuwana w taki sposób, aby jak najmocniej ją odsłonić. Te zabiegi mają na celu uzyskanie zarówno efektu wizualnego, jak i odpowiednich parametrów akustycznych. Architekt Fernando Menis chciał w ten sposób osiągnąć efekt stylu gotyckiego, który jest architektoniczną i historyczną wizytówką Torunia.

Wielofunkcyjne Centrum składać się będzie z kilku modułów połączonych od góry szklanymi taflami, dzięki którym inwestycja będzie doświetlona i przestrzenna. Dodatkowo system podwójnych ścian zapewni obiektowi oszczędność ciepła i dobrą izolację od ulicznego zgiełku. Ciekawym rozwiązaniem jest również mobilna ściana pomiędzy dużą salą koncertową, a salą kameralną, która będzie najwyższą ruchomą przegrodą w Polsce. Dodatkowo element ten będzie pozwalał na zmianę akustyki obiektu w zależności od potrzeb.

Prace budowlane na zaawansowanym etapie
Przebiegające zgodnie z planem prace budowlane na Jordankach, realizowane przez Zespół Mostostal Warszawa, prowadzone są nieprzerwanie od kwietnia 2013 roku. Ukończenie budowy i prac związanych z wyposażeniem sali planowane jest jesienią obecnego roku. Jak piękny i nowoczesny jest to obiekt mieszkańcy miasta oraz turyści będą mogli przekonać się już pod koniec tego roku, kiedy Centrum Kulturalno-Kongresowe na Jordankach otworzy swoje podwoje, a Toruń wzbogaci się
o największą inwestycję kulturalną w swojej historii.

Przypomnijmy iż stworzony przez Fernando Menisa projekt sali na Jordankach otrzymał nagrodę na Festiwalu Architektury Światowej (WAF) w Barcelonie w 2010 r. jako najlepszy kulturalny projekt przyszłości.

Inwestycję po stronie Mostostalu Warszawa realizuje zespół pod kierownictwem Arkadiusza Bińka – Dyrektora Kontraktu i Roberta Kiezika, Kierownika Kontraktu.
Zdjęcia: CKK Jordanki