Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

EcoGenerator – energia zamiast śmieci

04 lutego 2014

EcoGenerator, czyli Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, to kolejny kontrakt z zakresu ochrony środowiska realizowany przez Mostostal Warszawa SA. Inwestycja powstająca w Ostrowie Grabowskim w Szczecinie, będzie jedną z najnowocześniejszych spalarń w Europie, zdolną przetwarzać w energię 150 tys. ton śmieci rocznie.

W porcie szczecińskim na Ostrowie Grabowskim powstaje Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów dla Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Będzie działać pod nazwą EcoGenerator, bo spalając 150 tys. ton odpadów komunalnych rocznie, przyczyni się do ograniczenia składowania odpadów, a tym samym do ochrony środowiska naturalnego. Jednocześnie będzie produkował energię cieplną i elektryczną. Moc elektrociepłowni w kogeneracji to: 7,5 MWe i 32 MWt. Przewidziana roczna wartość produkcji energii: 56 tys. MWh i 850 tys. GJ (tyle potrzeba, by zapewnić energię elektryczną i ciepło dla ok. 30 tys. mieszkań).

Rusztowiny pierwszej linii gotowe
W chwili obecnej na budowie EcoGeneratora w Szczecinie, najwięcej dzieje się w hali kotłów, gdzie trwa montaż dwóch linii spalania odpadów - rusztów, kotłów przegrzewaczy i ekonomizerów. Nad całością prac czuwa Departament Ochrony Środowiska Mostostalu Warszawa.

„Warunki pracy nie są łatwe – mówi Robert Kowalski, Dyrektor Kontraktu. Musimy skoordynować działanie wielu ekip, dźwigów, projektantów i dostawców. Jednocześnie prowadzimy prace przedmontażowe” – dodaje.

Montaż kotłów
Montaż kotła pierwszej linii planowany jest na koniec lutego, drugiej – w połowie marca. Na ruszcie pierwszej linii zakończono już układanie żeliwnych rusztowin, na których będą spalane odpady. Każdy z dwóch rusztów schodkowych posuwisto zwrotnych ma wymiary 4 na 11 metrów. Ruszty EcoGeneratora będą razem spalać 20 ton odpadów na godzinę. Spaliny dzięki dwóm kotłom zastaną zamienione w energię cieplną i elektryczną. Konstrukcja nośna hali kotłów ma teraz 16 metrów nad poziomem zero (i 4,5 metra – pod). W lutym zostanie podniesiona do 23 metrów. Zanim odpady spalą się na rusztach, przejdą przez dwukomorowy bunkier. To wielka żelbetowa wanna, do której śmieci będą zrzucane z ciężarówek. Bunkier będzie swego rodzaju magazynem, gdzie zostanie zgromadzony zapas paliwa dla EcoGeneratora na 6 dni pracy – dzięki czemu zakład będzie działał bez przerwy, 24 godziny na dobę, nawet wówczas, gdyby ciężarówki z jakiegoś powodu przestały dojeżdżać na Ostrów Grabowski. Bardzo ważnym zadaniem operatora suwnic w bunkrze będzie także rozdrobnienie i wymieszanie odpadów tak, aby miały odpowiednią średnią kaloryczność (ok. 10,5 tys. kJ/kg).
„Bunkier jest już w dużej części gotowy. Trwa budowa ściany skosów, czyli tej, na którą odpady będą zrzucane z ciężarówek. Jej zakończenie pozwoli na wykonanie tzw. zasypki i rozpoczęcie budowy hali wyładunkowej i budynku biurowego” – dodaje Robert Kowalski, Dyrektor Kontraktu Mostostal Warszawa SA.
Na terenie hali Instalacji Oczyszczania Spalin (IOS) do końca lutego toczyć się będą też prace zbrojeniowe. Robotnicy kończą fundament pod montaż komina, powstała też studnia ściekowa. Natomiast w maszynowni prowadzone są roboty zbrojeniowe i szalunkowe ścian fundamentowych. Tam, gdzie stanie magazyn żużla, jest już podkład pod płytę fundamentową. Najbliższe tygodnie to montaż zbrojenia i wylewanie płyty fundamentowej.

Za realizację projektu odpowiada miejska spółka celowa Zakład Unieszkodliwiania Odpadów. Generalnym wykonawcą spalarni jest Mostostal Warszawa SA. Koszt inwestycji: 711 mln zł.

Zachęcamy również do obejrzenia filmu pokazującego zasady funkcjonowania EcoGeneratora w Szczecinie, jak również zdjęć i filmów z aktualnego postępu prac budowlanych. Filmy można znależć na stronie głównej lub pod poniższym linkiem:
http://www.mostostal.waw.pl/page/56/350/Realizacje/Zaklad-Termicznego-Unieszkodliwiania-Odpadow-dla-Szczecinskiego-Obszaru-Metropolitalnego/

Więcej informacji www.ecogenerator.eu