Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Dwie realizacje Mostostalu Warszawa z tytułem „Budowa Roku 2017”

26 czerwca 2018

Dwie zrealizowane przez Mostostal Warszawa inwestycje: Park Wodny w Tychach i krakowskie Apartamenty św. Wawrzyńca zostały uhonorowane nagrodami I stopnia w prestiżowym Konkursie „Budowa Roku”.

Park Wodny w Tychach

Park Wodny w Tychach, inwestycja, którą dla miasta Tychy zrealizował Mostostal Warszawa, został uhonorowany nagrodą I stopnia w Konkursie "Budowa Roku 2017".

Tyski Park Wodny to unikalny pod względem technologicznym i energetycznym obiekt, a także dowód na wiodącą rolę Mostostalu Warszawa wśród wykonawców strategicznych dla samorządu inwestycji. W Parku Wodnym zastosowano innowacyjne rozwiązania, m.in. zjeżdżalnię Aqualoop, symulator surfingu, czy basen z podnoszonym dnem. Park odgrywa ważną rolę w promocji sportu w regionie, jednak to nie jedyna funkcja obiektu. Ważnym celem jest również promocja nauki, co dzieje się dzięki znajdującej się w obiekcie części edukacyjnej, poświęconej wodzie.

Warto zwrócić uwagę na unikalną technologię zasilania Parku w energię elektryczną i cieplną. Obiekt jest praktycznie samowystarczalny energetycznie, dzięki zasilanym biogazem z tyskiej oczyszczalni dwóm układom kogeneracyjnym. Ta technologia ma wartość nie tylko ekologiczną, ale również biznesową – zapewnia większą dostępność Parku dla tyszan.

Park Wodny to kolejna strategiczna inwestycja zrealizowana przez Mostostal Warszawa dla Miasta Tychy. W latach 2012–2015 Mostostal Warszawa zbudował w Tychach jeden z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce – tyski Stadion Miejski.

- Większość spośród kilkudziesięciu prowadzonych obecnie i zakończonych w ostatnich latach realizacji Mostostalu Warszawa zasługuje na najwyższe wyróżnienie ze względu na innowacyjność rozwiązań technologicznych, wartość architektoniczną czy jakość wykonania. Cieszy mnie, że wyróżnienie przypadło właśnie obiektom realizowanym przez Oddział Południowy naszej firmy - mówi Janusz Stanaszek, Dyrektor Oddziału Południowego w Mostostalu Warszawa.

Inwestor: Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A.
Generalny Wykonawca: Mostostal Warszawa SA
Dyrektor Kontraktu: Rafał Kuraj
Wartość kontraktu: 114,6 mln zł brutto
Termin realizacji: 2014–2018

Park Wodny w Tychach

fot. Park Wodny w Tychach

 

Apartamenty św. Wawrzyńca 19 w Krakowie

Apartamenty przy ul. Św. Wawrzyńca 19 w Krakowie, inwestycja, którą dla Haven sp. z o.o. zrealizował Mostostal Warszawa, została uhonorowana nagrodą I stopnia w Konkursie "Budowa Roku 2017".

Dzielnica Kazimierz w Krakowie należy dziś do grona najbardziej prestiżowych lokalizacji w mieście. Magiczną atmosferę tego miejsca dostrzegła firma Haven i zdecydowała się na unikalną inwestycję mieszkaniową przy ul. Św. Wawrzyńca 19. To właśnie tam, w murach elektrowni pochodzącej z 1914 r. objętej pełną ochroną konserwatorską, powstał nowoczesny kompleks apartamentów.

Poza tradycyjnym zakresem prac obejmującym wykonanie instalacji wewnętrznych (m.in. kanalizacji, centralnego ogrzewania, systemu wentylacji i klimatyzacji, sieci elektrycznej i teletechnicznej), budowę garażu podziemnego, części usługowej, Mostostal Warszawa zaadaptował poprzemysłowe hale do celów mieszkaniowych wraz z odrestaurowaniem zabytkowych elementów. Lokatorzy apartamentowca zamieszkali w słonecznych, funkcjonalnych, często wielopoziomowych mieszkaniach, z których większość posiada balkony, tarasy czy też loggie. Przestrzeń parteru została z kolei zagospodarowana pod lokale biurowe i usługowe. Hala turbin, hala maszyn, budynki rozdzielni i nastawni z mechanicznych pomieszczeń zamieniły się w nowoczesne, jasne pomieszczenia.

Projekt architektoniczny musiał sprostać wymaganiom konserwatora. I tak zachowana została oryginalna bryła budynku oraz takie elementy jak piec, podajnik opału i suwnica mostowa. Na parterze w przestrzeni usługowej znajduje się także atrium zaaranżowane w taki sposób, by wydobyć historyczny charakter tej lokalizacji. Główny element dekoracyjny stanowi stuletnia suwnica wraz z szynami ramowymi. Niepowtarzalny charakter wnętrzom nadały ściany z cegły, stanowiące oryginalny element wystroju i nawiązujące do przemysłowych korzeni miejsca.

Inwestor: Haven sp. z o.o.
Generalny Wykonawca: Mostostal Warszawa
Dyrektor kontraktu: Artur Sikora
Wartość kontraktu: 30,86 mln zł brutto
Termin realizacji: 2015–2017

fot. Apartamenty św. Wawrzyńca w Krakowie

 

O Konkursie "Budowa Roku"

Konkurs "Budowa Roku" jest organizowany corocznie przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa przy współudziale Ministerstwa Budownictwa oraz Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Jego celem jest wyłonienie obiektów budowlanych, na których osiągnięto wyróżniające się wyniki realizacyjne. Przedmiotem Konkursu są obiekty budowlane lub proces inwestycyjny (również modernizacyjny) ze wszystkich rodzajów budownictwa.


Laureaci nagród I-szego stopnia (od lewej): Andrzej Truszczyński (TK Holding, Projektant Parku Wodnego w Tychach), Rafał Kuraj (Dyrektor Kontraktu - Park Wodny w Tychach, Mostostal Warszawa), Zbigniew Gieleciak, (Prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodnej w Tychach - Inwestor dla Parku Wodnego w Tychach), Janusz Stanaszek (Dyrektor Oddziału Południowego w Mostostalu Warszawa), Artur Sikora (Dyrektor Kontraktu - Apartamenty św. Wawrzyńca, Mostostal Warszawa).