Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Doosan, Mostostal Warszawa i Acciona Industrial wspólnie powalczą o Ostrołękę

10 marca 2017

Firma Doosan, Mostostal Warszawa i Acciona Industrial wspólnie złożyły wniosek wraz z dokumentami do prekwalifikacji w postępowaniu przetargowym na budowę kompletnego bloku energetycznego w Ostrołęce o mocy 1000 MW.

Dnia 10 marca br. firma Doosan, światowy lider w dostawach nowych bloków energetycznych budowanych w formule „pod klucz”, firma Mostostal Warszawa, jeden z czołowych podmiotów na rynku polskim w sektorze budownictwa infrastruktury energetycznej, oraz Acciona Industrial - światowy lider w sektorze energetyki, złożyły wspólnie dokumenty do prekwalifikacji w procesie przetargowym na budowę kompletnego bloku o mocy 1000 MW – tzw. Elektrowni Ostrołęka C. Wartość zamówienia szacowana jest na kwotę ok. 6 mld zł. Według założeń ma to być blok energetyczny o sprawności netto co najmniej 45% pracujący na parametrach nadkrytycznych pary. Przetarg został ogłoszony dnia 17 grudnia 2016 roku przez Spółkę Elektrownia Ostrołęka SA.

Liderem konsorcjum jest Doosan Heavy Industries and Construction. Wierzymy, że partnerstwo firm Doosan i Mostostal Warszawa pozwoli na stworzenie mocnej struktury dla realizacji strategicznego obiektu energetycznego dla polskiej energetyki, jakim jest nowy blok w elektrowni w Ostrołęce. Warto przy tym zwrócić szczególną uwagę na wysoką klasę oferowanych własnych technologii, oraz bardzo duże doświadczenie firm na rynku światowym i krajowym – powiedział Mariusz Marciniak Dyrektor Sprzedaży Doosan w Polsce.

Mostostal Warszawa obecnie uczestniczy w budowie nowych bloków energetycznych na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Opole. Jest to najważniejsza inwestycja przemysłowa w Polsce po 1989 r., przy której spółka realizuje szeroki i skomplikowany zakres prac, m.in. montaż części ciśnieniowej kotłów. W lutym ten etap prac zwieńczyła próba wodna, której sukces potwierdził prawidłową realizację wszystkich dotychczasowych robót.

Budowa Elektrowni Ostrołęka C stanowi bardzo ważny krok w kierunku rozwoju krajowego systemu energetycznego. Mostostal Warszawa posiada bogate doświadczenie przy realizacji takich projektów, co najlepiej pokazuje budowa bloków w Opolu, gdzie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Wspólnie z firmami Doosan i naszym strategicznym partnerem - Acciona tworzymy silne konsorcjum, które jest w stanie zagwarantować wykonanie projektu o tak olbrzymiej skali na najwyższym poziomie. Znajomość polskiego rynku energetycznego, doświadczenie w realizacji nowoczesnych jednostek nadkrytycznych czy rozwiązań technologicznych oraz poświadczone referencje stanowią o największych atutach naszego partnerstwa – dodał Paweł Żbikowski, Dyrektor Departamentu Energetyki Mostostal Warszawa.

Doosan buduje i serwisuje elektrownie na całym świecie oraz wydłuża ich okres eksploatacji. Oferujemy czyste, elastyczne i zintegrowane rozwiązania energetyczne w formule „pod klucz”, dzięki zastosowaniu najnowszych technologii oraz wiedzy specjalistycznej, najlepszej w swojej klasie. Począwszy od nowoczesnych turbin oraz technologii kotłowych, po pełen wachlarz usług posprzedażowych, Doosan oferuje szeroki zakres usług dla instalacji przemysłowych, sektora energetycznego i petrochemicznego.

Doosan posiada długoletnie doświadczenie firm Doosan Lentjes oraz Doosan Babcock w zakresie technologii kotłowych, instalacji ochrony środowiska oraz zakładów termicznego przekształcania odpadów, oraz firmy Doosan Skoda Power - lidera w zakresie technologii i produkcji turbin parowych. Wspólnie, w połączeniu z naszymi technologiami i usługami, jesteśmy zespołem, który oferuje zaawansowane technologicznie i wysoce ekonomiczne rozwiązania.

Mostostal Warszawa należy do grona największych firm budowlanych w Polsce. Przez ponad 70 lat działalności spółka zrealizowała tysiące inwestycji we wszystkich segmentach budownictwa w kraju, jak i za granicą. Szerokie doświadczenie w energetyce poświadczają najwyższej klasy realizacje, w tym montaż, modernizacje, kompleksowe wykonanie instalacji technologicznych, dla największych dostawców energii w Polsce, takich jak ZE PAK SA, Elektrownia w Kozienicach, Opolu, Turowie.

Acciona Industrial jest światowym liderem w sektorze energetyki. Spółka należy do hiszpańskiego koncernu Acciona i specjalizuje się w realizacji wysoko zaawansowanych technologicznie projektów w formule „pod klucz” z zakresu energetyki cieplnej, wodnej oraz w branży paliwowo-gazowej. Usługi obejmują wykonanie każdej fazy procesu budowlanego, w tym podstawowe i szczegółowe prace inżynieryjne, dostawę, budowę, montaż, rozruch, eksploatację, a także obsługę obiektu.