Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

Nowa hala sportowa w Zakopanem już otwarta

07 września 2016

W zimowej stolicy Polski pojawił się nowy obiekt sportowy – wielofunkcyjna hala widowiskowo-sportowa. Inwestycję na zlecenie Centralnego Ośrodka Sportu (COS) – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem zrealizował Oddział Południowy Mostostalu Warszawa. W uroczystym otwarciu obiektu (7 września br.) uczestniczyli m.in. minister sportu Witold Bańka, starosta tatrzański Piotr Bąk, burmistrz Zakopanego Leszek Dorula, przedstawiciele władz miasta, Cezary Jurkiewicz – Dyrektor COS OPO Warszawa, Sebastian Danikiewicz – Dyrektor COS OPO Zakopane, odpowiedzialny za inwestycję hali Grzegorz Kotowicz – Dyrektor COS OPO Szczyrk. Po stronie Mostostalu Warszawa obecni byli: José Ángel Andrés Lopéz – Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju Biznesu i Janusz Stanaszek – Dyrektor Oddziału Południowego.  Nie zabrakło również gwiazd sportów zimowych na czele z Justyną Kowalczyk, czy Kamilem Stochem obecnym z całą kadrą narodową skoczków.

W 2014 roku Centralny Ośrodek Sportowy podpisał umowę z Mostostalem Warszawa SA na budowę wielofunkcyjnej hali sportowej. W ramach kontraktu Oddział Południowy Mostostalu Warszawa przebudował także część budynków istniejących w rejonie połączenia z łącznikami nowej hali. Po dwóch latach, prace zakończyły się sukcesem, a pod Giewontem powstała nowoczesna hala, umożliwiająca różnego rodzaju treningi. Inwestycja znajduje się przy ul. Bronisława Czecha 1.W nowym obiekcie można wykonać kompleksowy trening, wziąć udział w grach zespołowych czy zagrać w tenisa ziemnego w ramach boiska głównego. Przewidziana została również możliwość organizacji imprez kulturalnych oraz targów. Takiego miejsca brakowało na Podhalu od długiego czasu.

– Do tej pory u podnóża polskich Tatr nie było ośrodka przystosowanego do obsługi zarówno imprez sportowych jak i konferencji czy wydarzeń kulturalnych. Taka hala stanęła dzięki Mostostalowi Warszawa w Zakopanem. Oddział Południowy zrealizował już kilka najwyższej klasy, najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce, jednak pierwszy raz w tak malowniczej scenerii. Dotychczas sportowcy przyjeżdzający do Zakopanego mieli do dyspozycji starą halę z lat 60-tych, która w żaden sposób nie mogła spełnić oczekiwań sportu profesjonalnego. Nowa hala stanowi uzupełnienie kompleksu sportowego COS OPO Zakopane, który to ośrodek będzie mógł zapewnić pełną obsługę związków sportowych w zakresie przygotowań polskich sportowców do sportu wyczynowego. W tym miejscu przypomnijmy, że od 4 lat funkcjonuje obok nowo wybudowanej hali nowoczesny internat sportowy, wyremontowany w latach 2011-2012 przez naszą firmę. Z hali będą mogli korzystać również lokalni mieszkańcy, jak i uczniowie Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Mam nadzieję, że warunki, które stworzyliśmy pozwolą sportowcom osiągać jak najlepsze wyniki. Miastu także potrzebne są ośrodki przystosowane do organizacji różnorodnych widowisk – powiedział José Ángel Andrés Lopéz, Wiceprezes Zarządu ds. Rozwoju Biznesu Mostostal Warszawa.

Hala Centralnego Ośrodka Sportu jest najwyżej położonym krytym obiektem sportowym w Polsce. Poziom 0 budowy znajduje się na 901,65 m n.p.m. Budynek jest połączony z istniejącym internatem i pływalnią za pomocą przewiązki. W hali największą powierzchnię zajmuje wygłuszona sala sportowa wykończona parkietem z klonu kanadyjskiego, przystosowana do rozgrywek koszykówki, piłki ręcznej, siatkówki i futsalu zgodnie z wymogami związków sportowych. Dodatkowo, w hali znajdują się: siłownia, sale treningowe do zapasów i judo, sala fitness, 60-metrowa tartanowa bieżnia ze skocznią w dal i do trójskoku, oraz zaplecze z szatniami. Obiekt został w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jest także przykładem zastosowania nowoczesnego systemu ogrzewania.

Budynek został wykonany w technologii budownictwa pasywnego i uzyskał certyfikat Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego przy Politechnice Krakowskiej, a to oznacza, że posiada mniejsze zapotrzebowanie na energię cieplną i w konsekwencji mniejsze będą koszty jego eksploatacji. Hala jest ogrzewana za pomocą instalacji solarnej oraz ciepła pobieranego z gruntu. W tym celu wykonaliśmy 30 odwiertów po 100 mb każdy. Dodatkowe zabezpieczenie w systemie grzewczym budynku zapewnia układ kotłów gazowych – dodał Janusz Stanaszek, Dyrektor Oddziału Południowego Mostostal Warszawa.

Za pomyślny przebieg prac odpowiadał Oddział Południowy Mostostalu Warszawa pod dyrekcją Janusza Stanaszka. Kontrakt zrealizował zespół w składzie: Wojciech Mazur (Dyrektor Kontraktu), Rafał Rębacz (Kierownik Budowy), Krzysztof Mamuszka (Kierownik Robót), Krzysztof Krzepkowski (Kierownik Robót), Dominik Wierzbanowski (Kierownik Robót Elektrycznych), Krzysztof Zbiciak (Inżynier budowy), Ewa Kopacz (Specjalista ds. ekonomiczno-finansowych), Katarzyna Dominik (Specjalista ds. Umów).