Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

CKK Jordanki w gronie 7 cudów Polski

02 września 2016

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki zostało jednym z siedmiu cudów Polski w ogólnopolskim plebiscycie organizowanym przez magazyn National Geographic Traveler Poland. Toruńska sala została oddana do użytku w 2015 r. To jedna z najbardziej wyjątkowych i najczęściej nagradzanych realizacji Mostostalu Warszawa.

Uroczyste otwarcie Jordanek odbyło się 12 grudnia 2015 r., a ceremonii towarzyszył koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. We wnętrzu Centrum znajdują się: duża sala ze sceną i fosą dla orkiestry,  wielopoziomowa widownia, scena plenerowa, a także nowoczesne zaplecze konferencyjne. Salę zaprojektował światowej sławy hiszpański architekt Fernando Menis. Twórca, zainspirowany średniowieczną architekturą miasta, postanowił zreinterpretować historię Torunia. W tym celu nowatorsko wykorzystał cegłę i beton w konstrukcji obiektu. Dzięki temu powstała koncepcja wielofunkcyjnej, czteromodułowej sali o intrygującej bryle, która częściowo jest zanurzona w ziemi. W środku znajduje się wyjątkowa przestrzeń widowiskowo-koncertowa o powierzchni 22 tys. m2

O tytuł jednego z siedmiu cudów Polski walczyły aż 32 niezwykłe miejsca w naszym kraju. Głosowanie trwało do końca sierpnia br. a Jordanki od samego początku znajdowały się w gronie faworytów. Nominując salę koncertową w Toruniu do konkursu jury uzasadniło, że obok budynku nie można przejść obojętnie ze względu na wyjątkową bryłę gmachu, która w efektowny sposób łączy różne style. W plebiscycie była także nominowana inna realizacja Mostostalu Warszawa – Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach.

Oficjalne ogłoszenie wyników odbędzie się podczas targów turystycznych World Travel Show, w dn. 14-16 października w Warszawie. Tymczasem już wkrótce odbędzie się Światowy Festiwal Architektury w Berlinie (WAF), w którym Jordanki nominowane są do nagrody w kategorii „obiekty kultury”. W 2011 r. na tym samym festiwalu projekt budynku zwyciężył w rywalizacji na obiekty kulturalne przyszłości.