Acciona Mostostal Warszawa jest w Grupie Kapitałowej Acciona.

65 lat Mostostalu Warszawa

28 maja 2010

Dokładnie 65 lat temu, 28 maja 1945 roku, został spisany akt założycielski Przedsiębiorstwa Budowy Mostów i Konstrukcji Stalowych MOSTOSTAL.

Pierwszym zleceniem otrzymanym w lipcu 1945 roku była odbudowa mostu im. ks. Józefa Poniatowskiego w Warszawie. W kolejnych latach Mostostal wybudował setki przepraw przez większość głównych rzek w Polsce - w samej stolicy powstało ich siedem. Do mostów dołączyły realizacje dla budownictwa przemysłowego i energetycznego oraz wszelkiego rodzaju wielkogabarytowe i specjalistyczne konstrukcje stalowe. Z czasem, oprócz tego typu obiektów, nasze portfolio zaczęły wypełniać również budynki użyteczności publicznej takie jak: domy towarowe, kina, teatry, hale sportowe i dworce. Braliśmy również wielokrotnie udział w rekonstrukcji obiektów zabytkowych.

W 1973 roku ropoczęliśmy działalność eksportową montażem zbiornika kulistego na gaz w Berlinie. Przez lata budowaliśmy w Libii, Francji, krajach skandynawskich oraz na terenie obecnej Rosji i państw bałtyckich. To właśnie Mostostal wykonał konstrukcję jednego z najwyższych budynków w Europie – Commerzbank Tower we Frankfurcie, którego projekt przygotował sławny architekt, Sir Norman Foster.

Od 1991 roku Mostostal Warszawa działa jako firma prywatna, a rok 1993 to data, kiedy nasze akcje po raz pierwszy zostały notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Grupę kapitałową budujemy od 1994 roku, skupia ona obecnie kilkanaście firm o szerokim wachlarzu usług budowlano-montażowych, konstrukcyjnych i projektowych. W 1999 roku naszym strategicznym partnerem i udziałowcem została hiszańska Acciona – potentat na światowym rynku budowlanym.

Współczesny Mostostal Warszawa SA to nowoczesna, zdywersyfikowana firma wykonawcza. Umiejętne przekazywanie zdobytego doświadczenia kolejnym pokoleniom specjalistów sprawia, że jako nieliczni możemy podjąć się dowolnego zadania budowlanego i z powodzeniem realizować obiekty ochrony środowiska, przemysłowe, energetyczne, kubaturowe oraz infrastrukturalne.

Historia warta zapamiętania

Jublieusz