General

Tychy Aquapark

Mostostal Warszawa S.A. signed a contract with Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA for the construction of the Water Park in Tychy. The contract value is PLN 114,611,400,00. The complex was ready in April 2018.

The Aquapark in Tychy is built at Sikorskiego Street near Ośrodek Wypoczynkowy Paprocany (Paprocany holiday resort) and is one of the most modern ones in Europe. The Aquapark hosts a complex of swimming pools with a moving bottom, a fitness zone, a gym and wellness, two storeys of recreation space, unique water slides, an internal sauna zone, a surfing simulator and something Poland has never seen before – an Aqualoop slide, a special capsule with opening floor, where you can slide at 3xG speed – three times faster than gravity.

As the Aquapark is located in a city famous for its beer production, there is also a beer bath. After heating the body in the sauna, there is an option to take a 20-minute bath in a tub filled with water mixed with beer and relax at a bed covered by... hay. In addition to the pool, recreation and sports areas, there is a unique educational centre showing the properties of water. The usable area of the complex is 16,000 m2 of which 1,700 m² is the surface of the pools (400 m² are outdoor pools).

The Tychy Aquapark is also be the first of its kind in Poland as it is be self-sufficient energetically. To produce electricity and heat at the Aquapark, biogas formed in the Sewage Treatment Plant in Tychy is used. Experts have calculated that this power supply option can save several million PLN per year.

Investor: Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A.

General Contractor: Mostostal Warszawa S.A.

Contract value: PLN 114.6 gross

Implementation period: 2014 – 2018

26.10.2015 - Ciekawostki ze strefy edukacyjnej

Urządzenia interpretujące mowę i ruch, ukryte ścieżki zwiedzania, niekonwencjonalne zagadki – to wszystko będzie czekać na użytkowników w strefie edukacyjnej Parku Wodnego Tychy. Będzie to specjalna dedykowana przestrzeń, unikalna w tego typu obiekcie w całym kraju! Poniżej małe zerknięcie w przyszłość jak to będzie wyglądało. My już nie możemy się doczekać!

 

Zobacz również film z postępów budowy w październiku:

Budowa Parku Wodnego Tychy - październik 2015

22.10.2015 - Strefa saun ma już fundamenty

Pod strefę wejściową do głównego budynku Wodnego Parku Tychy zostały już zrobione zasypki. W całości zakończyła się również budowa segmentu obejmującego:  pomieszczenia pod strefę gastronomiczną, zaplecze kuchenne oraz strefę fitness i siłowni. Fundamenty w strefie saun zostały wykonane, a następnie zasypane w części basenów rekreacyjnych. Finalizowane są również prace przy drenażu podposadzkowym oraz przy instalacji kanalizacji sanitarnej. 

15.10.2015 - Prace postępują, mimo złej pogody

Miniony tydzień upłynął na zasypywaniu płyty fundamentowej strefy basenów rekreacyjnych. Na terenie przyszłej części biurowej oraz edukacyjnej postawiono już ściany. Bez przeszkód przebiegały również prace zbrojarskie części nadbetonu na drugim poziomie parkingu, gdzie zabetonowano wszystkie belki. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych wszystkie prace przebiegły zgodnie z planem, a nawet z wyprzedzeniem. 

06.10.2015-W strefie fitness i siłowni zakończono budowę stropodachu

Realizacja ścian zewnętrznych, szalowanie stropodachu, betonowanie stropów – to najważniejsze prace wykonane na terenie budowy Parku Wodnego w ubiegłym tygodniu. Szczególnie jest to widoczne w strefie fitness oraz siłowni, gdzie już zakończono prace budowlane przy stropodachu. Strefa ta również posiada na dzień dzisiejszy najbardziej rozbudowany węzeł sanitarny, m.in. gotową kanalizację podposadzkową. Imponująco wygląda również parking, który posiada już konstrukcję nawierzchni. Za wszystkie te zmiany na budowie Parku Wodnego realizowanego przez Mostostal Warszawa było odpowiedzialnych 168 pracowników.

01.10.2015 - Powoli wyłania się basen

Na placu budowy Parku Wodnego dalsze zmiany! Wykonaliśmy konstrukcję sceny widowiskowej, z której na drugim zdjęciu doskonale widać przyszły basen ze sztuczną falą (wskazanie palca). Kontynuowaliśmy wykonywanie zasypki płyty fundamentowej oraz realizowaliśmy na bieżąco izolację ścian. A w strefie basenów sportowych i rekreacyjnych dalej trwa wykonywanie ścian pierwszej kondygnacji. Z kolei na parkingu zakończono montaż prefabrykatów ścian i słupów. 

24.09.2015-Dynamiczny postęp prac na budowie Parku Wodnego Tychy

Pomimo jesiennej aury, prace prowadzone są z niezmiennie dużym natężeniem. Jak widać na zdjęciu parking zaczyna nabierać realnych kształtów, rozpoczęto tam montaż prefabrykatów ścian i słupów. W strefie fitness i siłowni szalowany jest już stropodach! W ostatnim czasie zabetonowano wszystkie słupy wolnostojące oraz wykonano zbrojenie większości ścian w strefie biurowej oraz Edukatorium. Nieprzerwanie trwa stawianie ścian w strefie basenów rekreacyjnych oraz sportowych. Obecnie wszystkie prace budowlane wykonuje 161 pracowników! 

17.09.2015-Wchodzimy na drugą kondygnację

Wchodzimy na drugą kondygnację, a czołowa elewacja przypomina już tę z wizualizacji! Widzicie jaki ogromny postęp poczyniliśmy w ostatnim czasie? Z tych prac postępowych warto wymienić stawianie kolejnych ścian i szalowanie stropodachu w strefie fitness i siłowni. Z kolei plan na najbliższe dni to wykonanie ścian w zakresie wieży zjeżdżalni oraz dalsze zbrojenie i betonowanie stropów. Jednak najciekawiej wygląda budynek kogeneracji, widoczny na zdjęciu nr 4. To właśnie z niego, dzięki biogazowi, będzie płynęło ciepło i energia elektryczna potrzebna do ogrzania i zasilenia Parku Wodnego! Nie możemy się już doczekać i ciepło pozdrawiamy wraz z 158 pracownikami budującymi dzień w dzień nasz Park Wodny!

11.09.2015-Szalowanie stropów

Na budowie Parku Wodnego dalszy progres! Szalowane są stropy kolejnych stref znajdujących się na 2 kondygnacji! Z kolei poza obszarem głównego budynku Parku Wodnego zakończono drenaż opaskowy wokół parkingu. Trwa montowanie instalacji sanitarnych oraz elektrycznych. Obiecująco wygląda także budynek kogeneracji, który ma już w połowie wykonany stropodach. Obecnie Park Wodny budują 154 osoby. 

02.09.2015-postępy prac w zakresie budowy strefy fitness, basenów sportowych i rekreacyjnych

Wakacje dobiegły końca, uczniowie wrócili do szkół, a my dalej jesteśmy na budowie i z niesłabnącym zaangażowaniem budujemy nasz Park Wodny. W porównaniu do ubiegłego tygodnia widoczny jest duży postęp w zakresie budowy strefy fitness, basenów sportowych i rekreacyjnych oraz wieży zjeżdżalni. Z kolei w rejonie parkingu zakończyliśmy wewnętrzne korytowanie oraz zasypywanie drenażu. Pracujemy również nad kanalizacją deszczową oraz wykonaliśmy przyłączenie wody do Parku Wodnego. Pracownicy wykonują na bieżąco izolację ścian.

22.12.2014-Mostostal Warszawa SA wybuduje najnowocześniejszy Aquapark w Europie!

Tyski Park Wodny powstanie przy ul. Sikorskiego, w pobliżu Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany i będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie. W obiekcie znajdzie się kompleks basenów sportowych z ruchomym dnem, strefa fitness, siłowni i wellness, dwupoziomowa przestrzeń rekreacyjna, unikatowe zjeżdżalnie, strefa saun wewnętrznych, symulator surfingu i coś czego w Polsce jeszcze nie było – zjeżdżalnia Aqualoop, czyli specjalna kapsuła z otwieraną podłogą, z której zjedziemy w dół z prędkością 3xG, czyli trzykrotnie większą w stosunku do przyciągania ziemskiego.

Jak przystało na Aquapark w mieście słynącym z produkcji piwa znajdzie się w nim również łaźnia piwna. Po nagrzaniu ciała w saunie, będzie można odbyć 20-minutową kąpiel w balii wypełnionej wodą zmieszaną z piwem i na koniec odpocząć na łóżku zasłanym... sianem. W obiekcie, oprócz strefy basenowej, rekreacyjnej i sportowej, znajdzie się też unikatowe centrum edukacyjne, obrazujące właściwości wody. Powierzchnia użytkowa budowli wyniesie 16 tys. m²., z czego 1,7 tys. m² to powierzchnia basenów (400 m² to baseny zewnętrzne).

Tyski Aquapark ma być również pierwszym tego typu obiektem w Polsce, który będzie samowystarczalny energetycznie. Do produkcji energii elektrycznej i ciepła w Parku Wodnym wykorzystywany będzie biogaz powstający w Oczyszczalni Ścieków w Tychach. Eksperci wyliczyli, że taki sposób zaopatrzenia obiektu w energię, da oszczędności rzędu kilku mln zł rocznie.

Inwestor: Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A.
Generalny Wykonawca: Mostostal Warszawa SA - Oddział Południowy
Nazwa: Budowa Parku Wodnego w Tychach
Termin realizacji: 29 m-cy
Wartość kontraktu: 114 611 400,00 brutto

Zakres prac:
1. Budowa Budynku głównego o:
- powierzchni zabudowy ok. 7545 m2
- powierzchni użytkowej ok. 15 554 m2
- kubaturze brutto ok. 109 863 m3
- powierzchni luster wody ok. 1 687 m2

2. Budowa budynku technicznego wraz z złącznikiem i powierzchni zabudowy ok.
393 m2 o:
- powierzchni użytkowej ok. 345 m²
- kubaturze brutto ok. 1 769 m³

3. Budowa parkingu

4. Budowa sauny zewnętrznej o powierzchni zabudowy ok. 44 m2 o:
- powierzchni użytkowej ok. 38 m²
- kubaturze ok. 70 m3

5. Budowa obiektu gospodarczego o powierzchni zabudowy ok. 42 m2

6. Budowa dróg wewnętrznych, placów, tarasów i chodników o powierzchni zabudowy ok. 10 217 m2
wraz z niezbędnymi: instalacjami w tym: wodno-kanalizacyjnymi, wentylacyjnymi, gazową, biogazową, co. i chłodu, odzysku ciepła, węzłami produkcji chłodu i ciepła (w tym zabudowa dwóch agregatów prądotwórczych o mocy elektrycznej 400 kW każdy), technologii wody basenowej, elektrycznej, teletechnicznej, AKPiA oraz przyłączami: wody, ścieków sanitarnych i wód deszczowych, co. oraz niezbędnym wyposażeniem.

Selected projects