Mostostal Warszawa kreatywnie na warsztatach z młodymi inżynierami!

Na czym polega zawód inżyniera budownictwa? Gdzie można odbyć ciekawe staże i praktyki studenckie? Jak zaprojektować garaż wielopoziomowy w BIM? Jakie największe wyzwania stały przed generalnym wykonawcą CKK Jordanki? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi otrzymali przyszli inżynierowie, którzy wzięli udział w Dniu Młodego Inżyniera. 

Pod znakiem zdobywania nowych umiejętności oraz wiedzy od praktyków budownictwa upłynęła kolejna edycja Dnia Młodego Inżyniera. Tym razem wydarzenie miało miejsce 24 października w warszawskich Złotych Tarasach. Studenci wydziałów budownictwa oraz młodzi inżynierowie mogli wziąć udział w licznych warsztatach i prelekcjach jak również w konsultacjach branżowych z dostawcami technologii i usług dla budownictwa.

Case study: CKK Jordanki – unikalna architektura betonu

Studenci i młodzi inżynierowie uczestniczyli w ciekawych prelekcjach. Krzysztof Mamuszka, kierownik robót Mostostal Warszawa opowiedział słuchaczom o nietypowej konstrukcji i rewolucyjnych rozwiązaniach technologicznych zastosowanych podczas realizacji Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu. Z uwagi na nieregularną bryłę budynku, liczne załamania i odchylenia od osi na każdym etapie budowy korzystano z modeli wykonanych w technologii BIM.– Wykonanie obiektu było nie lada wyzwaniem dla Mostostal Warszawa oraz wszystkich podwykonawców i dostawców. Trudna technicznie i nadzwyczaj pracochłonna konstrukcja oraz wszystkie elementy wykończenia z betonu stawiały przed nami szereg nowych wyzwań. Dzięki profesjonalnej i zgranej kadrze nadzoru budowy oraz fachowości pracowników budowlanych projekt zakończył się dużym sukcesem i do dziś jesteśmy z niego dumni – mówił podczas wykładu.

Kwestię projektowania i realizacji garaży przybliżyła natomiast prof. Hanna Michalak Kierownik Katedry Projektowania Konstrukcji, Budownictwa i Infrastruktury Technicznej, Politechniki Warszawskiej. Z kolei praktyczne porady i wskazówki na temat projektowania kładek pieszo-rowerowych przekazał dr inż. Marek Pańtak z Politechniki Krakowskiej, Katedry Budowy Mostów i Tuneli. Wykładowcy nie musieli zachęcać młodych inżynierów do zadawania pytań, wykłady były inspiracją do ożywionej dyskusji, a młoda kadra miała szereg pytań do starszych kolegów po fachu. 

Echa konkursu głównego

Kreatywne warsztaty projektowania i realizacji projektów w technologii BIM przeprowadził też Tomasz Duda, inżynier aplikacji BIM, AEC DESIGN. Była to doskonała okazja, aby poznać najnowsze trendy na rynku przemysłu budowlanego w zakresie oprogramowania, z którego coraz chętniej korzystają inwestorzy, projektanci i wykonawcy. Przyszli inżynierowie mogli nauczyć się jak zaprojektować pieszą kładkę rowerową czy wielopoziomowy garaż miejski. Te ćwiczenia z pewnością przydadzą się do wykonania zadań w ramach konkursu głównego, który właśnie trwa. Prace uczestników oceni jury, w którym zasiada m.in. Andrzej Goławski, Prezes Zarządu Mostostal Warszawa. Łączna pula nagród wynosi blisko 70 000 zł – jest więc o co walczyć.

Strefa kariery z BIM-em

Na potrzeby wydarzenia stworzono również specjalną strefę kariery, w której studenci mogli porozmawiać z przedstawicielami HR firm partnerskich, dowiedzieć się więcej o praktykach, stażach oraz o aktualnych ofertach pracy, a nawet wziąć udział w rozmowie kwalifikacyjnej. Dużym zainteresowaniem cieszyło się przygotowane przez Mostostal Warszawa stanowisko, na którym dzięki wirtualnej rzeczywistości i modelom przygotowanym w technologii BIM można było odbyć spacer po niedawno rozpoczętej budowie budynku niemal zero-energetycznego Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej. Eksperci Mostostalu – Dawid Fedko (Dział Badań i Rozwoju), Michał Jujka (kierownik robót), Ania Surdek (kierownik robót), Ania Sałata (technik budowy), Karol Knybel (technik budowy) – chętnie odpowiadali zarówno na pytania dotyczące ich codziennej pracy jak również na temat wykorzystywania technologii BIM w realizowanych przez nich inwestycjach.

Dla chętnych nie zabrakło również wyzwań – mogli rozwiązywać pod okiem profesjonalistów ciekawe inżynierskie zadania przygotowane przez pracowników budów. Możliwość rozmowy z naszymi rekruterami, Anną Szewc i Patrycją Kanią, pozwoliła przyszłym inżynierom na sprawdzenie swoich aktualnych kwalifikacji i skonfrontowanie ich z potrzebami rynku.

Inspirujące wyzwania

Oprócz wykładów obfitujących w ciekawostki i praktyczne porady, warsztaty przyniosły również rozwiązania mini technicznych konkursów towarzyszących, które odbywały się na oficjalnym profilu FB wydarzenia. Nie lada wyzwaniem dla przyszłych inżynierów okazało się zadanie przygotowane przez Krzysztofa Mamuszkę. Merytoryczna zagadka dot. procesu realizacyjnego CKK Jordanki przyciągnęła zainteresowanie licznego grona chłonnych wiedzy studentów i zachęciła ich do główkowania. Nikomu jednak nie udało się udzielić poprawnych odpowiedzi na wszystkie trzy pytania. Podczas wykładu nasz ekspert wyjaśnił studentom wszystkie wątpliwości i zagadka została rozwiązana. Aby docenić wysiłek uczestników, zostały rozdane nagrody pocieszenia, które trafiły do Marcina Kamińskiego, Karola Migasa, Macieja Ilko, Mateusza Perki oraz Jakuba Żmudy.

Jesienna edycja Dnia Młodego Inżyniera upłynęła w inspirującej atmosferze. Konsultacje z praktykami budownictwa, ciekawe wykłady oraz warsztaty pozwoliły studentom zdobyć praktyczne umiejętności, które z pewnością przydadzą im się w rozwijaniu swojej ścieżki zawodowej. Kolejna edycja DMI już w marcu 2018 roku. Szykują się kolejne pasjonujące niespodzianki i spotkania z ekspertami. Niewątpliwe jest na co czekać.

Wróć