Mostostal Warszawa zrealizował Terminal Cargo w Międzynarodowym Porcie Lotniczym im. Jana Pawła II Kraków Balice
Sześć pojazdów, które można obsługiwać równocześnie zamiast dotychczasowych dwóch, 9 miejsc postojowych dla tirów, 15 miejsc dla samochodów dostawczych, 2 300 m kw. powierzchni magazynowej i roczna przepustowość szacowana na poziomie 8 tysięcy ton – 12 maja 2025 r. w Kraków Airport otwarto oficjalnie nowy Terminal Cargo wykonany przez Mostostal Warszawa w kwocie 99,9 mln zł brutto.
- Budowa Terminala Cargo w Krakowie w bezpośrednim sąsiedztwie pasa startowego – zaledwie dwieście dwadzieścia metrów od jego osi – była wyjątkowym wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym - mówi Jorge Calabuig Ferre, Prezes Zarządu Mostostal Warszawa. - Praca w tak wymagającej lokalizacji, na czynnym lotnisku, wymagała precyzyjnego planowania i doskonałej koordynacji. Szczególnym wyzwaniem była płaszczyzna bezpiecznego wznoszenia, przebiegająca zaledwie pół metra nad północną ścianą budynku co stawiało przed nami wysokie wymagania w zakresie bezpieczeństwa i dokładnej koordynacji pracy sprzętu.
Nowy terminal cargo zlokalizowany jest przy drodze wojewódzkiej nr 774 w odległości ok. 1 km od dotychczasowego terminalu cargo i terminalu pasażerskiego. Przed nowym terminalem zapewniono miejsca postojowe dla 24 pojazdów – 9 tirów i 15 samochodów dostawczych. Dla porównania pod starym terminalem czekać na obsługę mogły tylko dwa tiry i dwa auta dostawcze.
Terminal Cargo w Krakowie to nowe możliwości
Nowy obiekt składa się z części biurowej i magazynowej o łącznej powierzchni użytkowej 5 600 m2 i kubaturze 39 050 m3. Daje możliwość jednoczesnej obsługi 6 pojazdów (zamiast dotychczasowych dwóch). Oprócz zwykłego frachtu cargo, obsługiwane będą także przesyłki wymagające specjalnych warunków, jak np. zwierzęta, leki, materiały radioaktywne, artykuły spożywcze.
Do tej pory średnia przepustowość terminalu cargo w latach 2015-2024 wynosiła ok. 3 300 ton rocznie. Nowy obiekt umożliwia zwiększenie przepustowości terminala cargo do 8 000 t/rok.
W części biurowej obiektu swoje biura mają między innymi: Straż Graniczna, Oddział Celny Port Lotniczy Kraków-Balice, oraz Welcome Kraków Airport Services.
Na terenie nowego terminalu cargo zlokalizowany jest także nowy wjazd na teren portu lotniczego wraz z punktem kontroli bezpieczeństwa.
Oddanie do użytku nowego terminalu cargo to pierwszy krok do realizacji kolejnych ambitnych planów rozwoju portu lotniczego, otwiera bowiem możliwość rozpoczęcia prac nad rozbudową terminalu pasażerskiego i zwiększeniem jego przepustowości.
Nowy terminal Cargo okiem architektów
Architekturę nowego terminalu Cargo na lotnisku w Balicach utrzymano w duchu technicznego racjonalizmu, wzbogaconego o charakterystyczne elementy kompozycyjne i wykończenia materiałowe. Akcenty elewacyjne w kolorze patynowanej miedzi nawiązują do dachów zabytkowej tkanki miejskiej Krakowa.
W połączeniu z ciemnografitową bryłą powielają założenia estetyczne głównego obiektu lotniska – terminalu pasażerskiego – tworząc to charakterystyczne zestawienie materiałowe elementem identyfikującym architekturę Kraków Airport.
Przeszklenia frontowej części budynku nadają mu indywidualny charakter i zapewniają naturalne doświetlenie wnętrza. Elewacje części administracyjno-biurowej zabezpieczono przed nadmiernym nasłonecznieniem pionowymi łamaczami światła, które zaprojektowane z użyciem parametrycznych narzędzi projektowych – tworzą falującą powierzchnię, przywodzącą na myśl zmienne podmuchy wiatru.
Ciekawostki dot. realizacji Terminala Cargo Balice
- W trakcie prac związanych z posadowieniem obiektu wykonano ponad 1000 pali o łącznej długości blisko 14 kilometrów. To niemal dokładnie tyle, ile wynosi dystans z terenu budowy do Rynku Głównego w Krakowie!
- Do konstrukcji żelbetowej wykorzystano około 350 ton stali, a sam dach hali waży kolejne 200 ton, to razem ponad pół tysiąca ton, czyli mniej więcej tyle, ile 7 Boeingów 737 w wersji MAX 8 z maksymalną masą startową!
- Najcięższy słup prefabykowany – ważył około 10 ton. To prawie tyle co 2 dorosłe słonie afrykańskie!
- Całość inwestycji obejmuje 49 186 m² , to niemal tyle, ile wynosi powierzchnia 7 pełnowymiarowych boisk piłkarskich.
fot. MW