Mostostal Warszawa na obchodach 50. Jubileuszu Uniwersytetu Śląskiego

9 października odbędzie się inauguracja jubileuszowego 50. roku akademickiego na Uniwersytecie Śląskim. Na uroczystości zostanie wręczona nagroda „Pro Scientia et Arte”, która honoruje pracowników uczelni za wybitne osiągnięcia naukowe i artystyczne. Mostostal Warszawa, który od lat jest związany ze śląską uczelnią, został partnerem uniwersyteckiego jubileuszu.  

Uniwersytet Śląski to jedna z największych i najbardziej dynamicznie rozwijających się polskich uczelni. Tworzy ją 12 wydziałów, na których kształci się prawie 28 000 studentów. Uczelnia prowadzi badania naukowe w wielu dyscyplinach i specjalnościach, m.in. dotyczących zdrowia i medycyny, środowiska i zmian klimatycznych czy biotechnologii. Działania te sięgają 1968 roku, kiedy uniwersytet powstał jako dziewiąta tego typu placówka w kraju.

Jubileusz Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się w sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Na wydarzeniu pojawi się m.in. Prezydent Katowic Marcin Krupa. Na zaproszenie Jego Magnificencji Rektora prof. hab. Andrzeja Kowalczyka i Senatu Uniwersytetu Śląskiego w uroczystościach weźmie udział Janusz Stanaszek, Dyrektor Oddziału Południowego Mostostal Warszawa.

– Wsparcie uroczystości 50-lecia istnienia Uniwersytetu Śląskiego to kolejny przejaw działalności Mostostalu Warszawa na rzecz rozwoju środowiska akademickiego, jak również samej uczelni. Mostostal Warszawa z Uniwersytetem Śląskim wiąże wieloletnia współpraca. Dla tej uczelni wybudowaliśmy m.in. Centrum Informacji Naukowej i Bibliotekę Akademicką, Śląskie Międzyuczelniane Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych w Chorzowie, Centrum Nauk Stosowanych w Chorzowie czy Zespół Laboratoriów Dydaktycznych „MODLAB”. Z jednostek naukowych w Sosnowcu zrealizowaliśmy również rozbudowę Wydziału Farmaceutycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Mostostal Warszawa był i jest bardzo mocno widoczny na różnych budowach w województwie śląskim. Obecnie wiodącą realizacją w województwie jest budowa nowoczesnego Parku Wodnego w Tychach – skomentował Janusz Stanaszek, Dyrektor Oddziału Południowego Mostostalu Warszawa

Podczas uroczystości zostanie przeprowadzona immatrykulacja studentów oraz wręczenie nagrody „Pro Scientia et Arte”, która przyznawana jest osobom wyróżniającym się wybitnymi osiągnięciami naukowymi oraz pracownikom uczelni za zdolności artystyczne. Wydarzenie uświetni wykład prof. zw. dr. hab. Mariana Palucha na temat znaczenia leków amorficznych.  Nie zabraknie również części artystycznej, którą wypełni występ m.in. Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” oraz Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Katowice”. Patronat honorowym nad jubileuszem objęło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Inauguracja roku akademickiego otwiera roczny cykl obchodów 50-lecia istnienia Uniwersytetu Śląskiego. Najbliższe miesiące będą obfitować w różne inicjatywy i przedsięwzięcia angażujące i integrujące społeczność akademicką, przedsiębiorców, a także mieszkańców regionu. Rocznicowy program wydarzeń obejmuje m.in. Dzień z Uniwersytetem Śląskim, festiwale naukowe, Galę Sportu Akademickiego, nightskating, kino plenerowe, koncerty symfoniczne i outdoorowe, konferencje, zjazd absolwentów czy festiwal folklorystyczny. Mostostal Warszawa jest partnerem obchodów śląskiej uczelni.

Wróć