Kryształowe Brukselki 2016 rozdane!

Nagroda dla najlepszych, najbardziej aktywnych instytucji naukowych i przedsiębiorstw, które swoją działalnością wyróżniają się na tle innych – Kryształowła Brukselka – przyznawana w uznaniu za wybitne osiągnięcia uczestnikom programów unijnych. Na uroczystej Gali, która odbyła się 2 czerwca w Ministerstwie Rozwoju nagrody powędrowały w ręce laureatów. Wśród nominowanych znalazł się Mostostal Warszawa. W ceremonii wręczenia nagród uczestniczył Prezes Andrzej Goławski oraz Juliusz Żach, Kierownik Działu Badań i Rozwoju, a także minister edukacji i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

W tegorocznej edycji Nagroda Kryształowej Brukselki była przyznawana uczestnikom Programu Horyzont 2020 – największego w historii programów Unii w zakresie badań naukowych i innowacji, na który w latach 2014-2020 zostanie przeznaczonych ponad 77 milionów euro. Organizatorem prestiżowego konkursu jest Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Ramowych Unii Europejskiej. Mostostal Warszawa został nominowany do nagrody w kategorii duże przedsiębiorstwa wraz z: KGHM Polska Miedź SA, Astri Polska Sp. z o.o., Nokia Solutions and Networks Sp. z o.o., Orange Polska SA.Ceremonia wręczenia statuetek odbyła się wczoraj, 2 czerwca br. w hotelu Sheraton. Wydarzenie zgromadziło liczne grono przedstawicieli nominowanych do nagrody uczelni, instytucji naukowych oraz przedsiębiorstw. Wśród obecnych na Gali był Prezes Andrzej Goławski oraz Juliusz Żach, Kierownik Działu Badań i Rozwoju.

W Mostostalu Warszawa pielęgnowana jest wieloletnia tradycja działalności naukowej, której pokaźny dorobek wciąż się powiększa. Innowacje są naszą wizytówką, pozwalają nam budować przewagę konkurencyjną i są naszym wkładem w rozwój polskiej myśli inżynierskiej. Jednocześnie Mostostal Warszawa przez lata współpracy z partnerami zagranicznymi stał się rozpoznawalną marką na arenie międzynarodowej. Spółka pełni wiodącą rolę w przemyśle, łącząc priorytety biznesowe z celami naukowymi. Gwarancją tego sukcesu jest nasz Dział Badań i Rozwoju. To dla nas spory powód do dumy, znaleźć się w tak zacnym gronie nominowanych firm.– powiedział Andrzej Goławski, Prezes Mostostalu Warszawa.

Dział Badań i Rozwoju jest unikalną na rynku jednostką wśród firm sektora budowlanego. Aktywność i zaangażowanie w realizację przedsięwzięć naukowych przy dynamicznym pozyskiwaniu grantów zaowocowały w 2013 r. Nagrodą Kryształowej Brukselki dla firmy. Do tej pory Dział zrealizował ponad 30 projektów badawczo-rozwojowych, które były współfinansowane ze środków unijnych, jak i z krajowych programów wsparcia. Teraz Mostostal Warszawa jest uczestnikiem kolejnych projektów w ramach Programu Horyzont 2020, który ma na celu wzmocnić rozwój nauki, a także podnieść gospodarczą konkurencyjność państw członkowskich UE.

Nasza działalność innowacyjna jest ukierunkowana głównie na zastosowanie nowych materiałów budowlanych, efektywność energetyczną, zrównoważone budownictwo, jak również wspomaganie procesów produkcyjnych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii komunikacyjno-informacyjnych. Z programu Horyzont 2020 pozyskaliśmy dofinansowanie na pięć nowych projektów. Trzy z nich znajdują się już w fazie realizacji i należą do wysoce zaawansowanych technologicznie inicjatyw, w których posiadamy status partnera. Pozostałe dwa ruszą na jesieni tego roku. Szykuje się dla nas bardzo intensywny okres rok, obfitujący wieloma interesującymi wyzwaniami – powiedział Juliusz Żach, Kierownik Działu Badań i Rozwoju.

W dniu 3 czerwca w Warszawie w Sali pod Kopułą Ministerstwa Rozwoju odbyła się także Konferencja „Horyzont 2020 – gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy – możliwości i wyzwania dla Polski”, współorganizowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Pomysłodawcą nagradzania polskich jednostek naukowych i przedsiębiorstw za dokonania naukowe w ramach programów badawczych i innowacyjnych jest dr Andrzej Siemaszko, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE w latach 1999-2014. Inicjatywa od samego początku spotkała się z pozytywnym odbiorem i jest cenionym wyróżnieniem przez naukowców, jak i przedsiębiorców. Po raz pierwszy Nagroda Kryształowej Brukselki została przyznana w 2001 r. W tegorocznej edycji konkursu nagrody zostały rozdane w pięciu kategoriach: uczelnie, instytuty, małe i średnie przedsiębiorstwa, duże przedsiębiorstwa oraz nagroda indywidualna. Mostostal Warszawa był zwycięzcą siódmej edycji konkursu w 2013 r.

 

Wróć